U posljednjih dana, javnost Bosne i Hercegovine uznemirile su izjave Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska i osobe koja se već duže vrijeme nalazi u sukobu sa zakonima i institucijama države. Njegove riječi, koje su duboko uvrijedile bošnjačku zajednicu, naišle su na oštru reakciju mnogih zvaničnika, a posebno se izdvojila reakcija federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, koji nije ostao nijem na retoriku koja, kako on tvrdi, ne samo da vrijeđa jedan narod, već i sramoti samu funkciju političkog lidera.

Isak se u svom odgovoru obraća Dodiku izuzetno direktnim tonom, ne štedeći riječi. Na samom početku, bez uvijanja, ističe da Dodik nema pravo pozivati se na pravoslavlje, jer svojim djelima ne zastupa nikakve moralne vrijednosti koje ta religija, kao i svaka druga, promovira. Prema Isaku, Dodik ne djeluje kao vjernik, već kao neko ko se ponaša u potpunoj suprotnosti s vjerom – opisuje ga kao kriminalca, a ne kao čovjeka duhovnosti.

Isak dodatno ukazuje na ponašanje koje smatra duboko neprihvatljivim kod Dodika, navodeći niz osobina koje po njemu karakteriziraju predsjednika RS:

  • Skonost ka lažima

  • Naviku da prisvaja ono što mu ne pripada

  • Oholost i aroganciju

  • Zavidnost prema drugima

  • Kukavičluk kada je suočen sa stvarnim izazovima

  • Neumjerenost u jelu i piću

Takve osobine, naglašava Isak, potpuno su u raskoraku s bilo kojom religijskom ili ljudskom etikom. Time zapravo poručuje da se Dodik ne može smatrati predstavnikom vjere, već simbolom neetičnog ponašanja i društveno štetne politike.

U svojoj reakciji, ministar ne troši mnogo riječi na pokušaje političke analize izjava koje je Dodik dao. Umjesto toga, tvrdi da bi takve izjave trebale biti predmet ozbiljne psihijatrijske analize, a ne političke debate. Time Isak indirektno dovodi u pitanje mentalnu stabilnost predsjednika RS, ali i pokušava preusmjeriti fokus javnosti na šire implikacije govora mržnje koji, prema njegovom mišljenju, ne smije biti toleriran.

Razlog zbog kojeg je Isak tako oštro odgovorio, vjerovatno leži i u kontekstu sve češćih pokušaja destabilizacije institucija Bosne i Hercegovine. Dodik, koji se često suprotstavlja odlukama državnog pravosuđa i zakona, trenutno se suočava s nizom pravnih procesa, zbog čega ga Isak i naziva “bjeguncem od pravde”. Kroz ovu poruku, ministar želi dodatno podvući da takva osoba nema pravo da komentariše vjeru, identitet ili istorijske korijene drugih naroda u Bosni i Hercegovini, posebno ne na način koji bi sugerirao asimilaciju ili negaciju identiteta Bošnjaka.

U svom odgovoru, Isak nije koristio diplomatski ili ublažen ton, već je javnosti ponudio sirov, ali iskren odgovor koji, iako politički rizičan, odražava stav mnogih građana koji su osjetili da su Dodikove izjave prešle granicu prihvatljivog. Isak se stavlja u ulogu branitelja dostojanstva jednog naroda, ali i institucija države koje se često nalaze na udaru političkih manipulacija.

Ovakav istup može se posmatrati i kroz širu prizmu aktuelne političke krize u zemlji, gdje sve češće dolazi do pokušaja izazivanja međunacionalnih napetosti kroz izjave koje vrijeđaju i ponižavaju. Takvi pokušaji, smatra Isak, ne smiju ostati bez odgovora. Njegova poruka nije samo reakcija na jednu izjavu, već upozorenje da će svaki pokušaj diskreditacije Bošnjaka i unitarne strukture države biti energično zaustavljen – riječima ili djelima prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here