Na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća Mostara, odluka o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom zbog planirane izgradnje džamije, povučena je iz dnevnog reda. Ova odluka trebala je omogućiti prodaju zemljišta koje je u vlasništvu Grada Medžlisu Islamske zajednice Mostar, s namjerom izgradnje vjerskog objekta, odnosno džamije. Odluka je bila u skladu sa rješenjem izdatim od strane Odjela za urbanizam i građenje Grada Mostara. Ipak, do usvajanja odluke nije došlo zbog neslaganja koje je proizveo prethodni javni istup jednog od ključnih aktera – predsjednika Medžlisa, Džafera Alića.

Džafer Alić, iako je formalno zastupao Medžlis Islamske zajednice u ovom procesu, postao je kamen spoticanja za usvajanje odluke. Klub vijećnika HDZ-a, koji je na sjednici zastupao Kažimir Miličević, iznio je zahtjev za javno izvinjenje od strane Alića. Problem je nastao zbog ranije Alićeve izjave u kojoj je spomenuo konstitutivne narode i ostale, nazivajući ih “podstanarima” u Mostaru. Takva izjava izazvala je nezadovoljstvo i stvorila napetost među vijećnicima, a Miličević je naglasio da bez “javne i nedvosmislene isprike” od strane Alića, ne postoji mogućnost nastavka rasprave o ovoj temi.

Miličević je istaknuo da je izvinjenje ključni uvjet za bilo kakvu daljnju diskusiju o prodaji zemljišta, dodavši da HDZ ima puno poštovanje prema Islamskoj zajednici, njenim vjernicima, te prema njihovim vjerskim osjećanjima. Iako su naglašena pozitivna osjećanja prema vjernicima i Islamskoj zajednici, stav HDZ-a ostao je čvrst – bez Alićevog izvinjenja, nema prostora za daljnje pregovore ili dogovore.

Nakon ovog stava, prijedlog o prodaji zemljišta je povučen sa sjednice, što je značilo da do glasanja nije ni došlo. Ova situacija jasno pokazuje koliko su politički i društveni odnosi u Mostaru kompleksni i koliko izjave pojedinaca mogu utjecati na važne odluke, čak i kada se one odnose na potrebe vjerskih zajednica.

Osim političkih aspekata, važno je napomenuti i finansijski aspekt ove transakcije. Procjena tržišne vrijednosti nekretnine napravljena je od strane ovlaštenog sudskog vještaka, Omera Pajića, koji je procijenio da je cijena zemljišta 140 KM po kvadratnom metru. Ukupna površina zemljišta iznosila je 3815 m², što znači da je ukupna vrijednost nekretnine procijenjena na 534.100,00 KM. Ova brojka jasno pokazuje da je riječ o značajnoj transakciji, koja se nije mogla riješiti zbog političkih nesuglasica.

Iz ovoga možemo izdvojiti nekoliko ključnih tačaka:

  • Političke nesuglasice: Iako je Islamska zajednica imala jasan plan za izgradnju vjerskog objekta, politički spor između Džafera Alića i vijećnika HDZ-a doveo je do odgode realizacije plana.
  • Značaj izvinjenja: Klub vijećnika HDZ-a insistirao je na isprici kao uvjetu za daljnje rasprave o prodaji zemljišta, što pokazuje koliko je retorika u javnim istupima važna u političkim procesima.
  • Finansijska procjena: Vrijednost zemljišta bila je procijenjena na više od pola miliona KM, što ukazuje na veliku vrijednost zemljišta i potencijalnu važnost ove transakcije za obje strane.

Zaključak je da, iako je bilo očekivano da se odluka o prodaji zemljišta brzo usvoji, političke razlike su usporile proces. Odluka o izgradnji džamije, koja je od vjerskog i kulturnog značaja, ostala je na čekanju sve dok se ne riješi spor oko Alićeve izjave i dok se ne stvore uvjeti za nastavak pregovora. Ova situacija naglašava važnost diplomacije, komunikacije i međusobnog poštovanja u složenim političkim odnosima, posebno kada su u pitanju pitanja koja dotiču vjerske zajednice i širu javnost.

Osim političkog i finansijskog aspekta, u ovom slučaju se također oslikava važnost međureligijskog dijaloga i odnosa među konstitutivnim narodima u Mostaru. Grad Mostar, poznat po svojoj historiji kao središte raznih kultura i religija, često se susreće s izazovima u očuvanju harmoničnih odnosa među različitim vjerskim zajednicama. Odluka o izgradnji džamije, kao simbolu prisustva Islamske zajednice, mogla bi predstavljati korak naprijed u jačanju tih odnosa, pod uvjetom da se rješavaju nesuglasice koje bi mogle narušiti međusobno povjerenje. U ovom slučaju, potencijal za izgradnju džamije nadmašuje samo fizičku izgradnju – radi se i o izgradnji boljih odnosa među zajednicama.

Ipak, političke izjave i stavovi pojedinaca, poput one koju je dao Džafer Alić, imaju sposobnost da značajno utiču na osjetljive teme poput izgradnje vjerskih objekata. Pitanje izvinjenja, na kojem insistira HDZ, ne odnosi se samo na osobni stav, već i na širu percepciju međuvjerskog poštovanja u gradu. Ako se postigne dogovor i ako dođe do izvinjenja, to bi moglo otvoriti vrata ne samo za nastavak pregovora o prodaji zemljišta, već i za unapređenje političkih odnosa u Mostaru, čineći ovaj grad primjerom suglasja i saradnje u multikulturalnim sredinama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here