U političkom prostoru Bosne i Hercegovine rijetki su primjeri gdje se lideri stranaka dobrovoljno povlače sa funkcije i otvaraju prostor novim snagama. Jedan od takvih primjera upravo dolazi iz redova Naše stranke, koja se priprema za izbor svog petog predsjednika. Ovaj potez dolazi nakon što je Edin Forto, dosadašnji lider stranke, najavio svoj odlazak s čela partije, što je potvrđeno izjavama Nihada Uka, aktuelnog premijera Kantona Sarajevo i istaknutog člana Naše stranke.

U svom gostovanju na TV Sarajevo, Uk je jasno stavio do znanja da se neće kandidovati za predsjedničku poziciju, iako je njegovo ime kružilo kao potencijalni nasljednik Forte. Ova odluka je donesena u trenutku kada se stranka priprema za održavanje kongresa, čiji će tačan datum i proceduralne smjernice uskoro biti definisani kroz dokumente koje će usvojiti Glavni odbor Naše stranke.

Uk se osvrnuo i na unutrašnje vrijednosti koje Naša stranka njeguje. S ponosom je istakao da je stranka na pragu izbora svog petog lidera, naglasivši da to nije slučajnost, već posljedica političke kulture koju unutar stranke kontinuirano njeguju.

Mi nismo stranka jednog čovjeka. Demokratske principe koje zastupamo u institucijama prenijeli smo i na naš unutarstranački život.

Ova izjava ukazuje na snažan naglasak koji članovi stranke stavljaju na institucionalnu demokratiju, čime se razlikuju od mnogih političkih organizacija u regiji koje su često izgrađene oko jedne karizmatične ličnosti.

Poseban segment razgovora bio je posvećen Edinu Forti, čovjeku koji je u proteklih nekoliko godina predstavljao lice stranke. Prema Ukovim riječima, Forto je tokom svog mandata uspešno balansirao između različitih izazova:

  • Uspješno je obavljao funkciju premijera Kantona Sarajevo, gdje je bio odgovoran za vođenje jednog od najkompleksnijih nivoa vlasti u BiH.

  • Kao ministar komunikacija i prometa na državnom nivou, pokazao je sposobnost da se nosi s odgovornostima šireg značaja.

  • Paralelno s tim funkcijama, Forto je vodio i samu stranku, a da pri tome, kako kaže Uk, „stranka nije trpjela“.

Ova kombinacija uloga i zadataka, koje je Forto uspješno izvršavao, ostavila je snažan utisak na njegove kolege. Uk ne krije svoje divljenje prema Fortinom angažmanu i smatra da će njegovo nasljeđe biti važno polazište za buduće rukovodstvo.

Vizija stranke, kako Uk ističe, ostaje nepromijenjena, uprkos personalnim promjenama. Prisjećajući se riječi jednog od osnivača stranke, Danisa Tanovića, Uk je rekao:

Ovo nije trka na 100 metara, već maraton. Naša borba je dugoročna i mi ostajemo dosljedni tom putu.

Ova metafora upućuje na političku strategiju kontinuiranog, promišljenog i dugoročnog djelovanja, za razliku od populističkih i kratkoročnih kampanja koje često karakterišu političku scenu.

Kao dodatnu vrijednost procesa koji se trenutno dešava u stranci, može se izdvojiti nekoliko ključnih stavki:

  1. Otvoreni i transparentni izbori – Stranka daje jasan prostor svim potencijalnim kandidatima da se prijave za predsjedničku poziciju.

  2. Dosljedna implementacija demokratskih principa – Umjesto da lideri biraju svoje nasljednike, proces se prepušta stranačkim organima i članstvu.

  3. Zrelost političke strukture – Promjena rukovodstva se doživljava kao prirodan proces, a ne kao znak unutrašnje krize ili sukoba.

  4. Usmjerenost ka budućnosti – Odlazak Forta se ne doživljava kao gubitak, već kao korak ka osvježenju i stabilnom razvoju organizacije.

Ova situacija u Našoj stranci može se posmatrati i kao rijedak pozitivan primjer političkog ponašanja u domaćem kontekstu, gdje su lideri često nevoljni da napuste svoje pozicije čak i nakon višegodišnjeg neuspjeha. U ovom slučaju, odlazak Forta je planiran, organizovan i prihvaćen kao dio demokratske rotacije, koja bi mogla dodatno ojačati strukturu stranke.

Na kraju, Nihad Uk je svojim izjavama potvrdio da Naša stranka ostaje na kursu političke stabilnosti, odgovornosti i institucionalne dosljednosti. Iako on sam ne vidi sebe kao kandidata za budućeg predsjednika, jasno daje do znanja da će i dalje igrati aktivnu ulogu u stranci i podržavati novo rukovodstvo. U kontekstu često turbulentne političke dinamike BiH, ovakav pristup ostavlja utisak ozbiljne i strukturisane političke organizacije koja teži ka stvarnim reformama, a ne pukoj retorici.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here