Ekipa Gorske službe spašavanja izvela je uspješnu evakuaciju trudnice u osmom mjesecu trudnoće iz područja zahvaćenog teškim poplavama u Jablanici, potvrđeno je iz Kantonalne bolnice Dr. Safet Mujić u Mostaru. Nakon evakuacije, trudnica je hitno prebačena u bolnicu, gdje je odmah podvrgnuta operativnom zahvatu. Nažalost, beba koju je nosila nije preživjela, što je izazvalo duboku tugu među medicinskim osobljem i porodicom. Trenutno je trudnica u izuzetno teškom stanju i životno je ugrožena zbog višestrukih povreda opasnih po život, što je potvrdila i direktorica bolnice, dr. Lamija Duranović, u izjavi za Dnevni Avaz. Zbog prirode povreda, doktori su suzdržani u davanju preciznih prognoza, jer je svaki trenutak ključan za njen oporavak.
Osim trudnice, u bolnicu su dovezene i druge unesrećene osobe iz istog područja. S njom je stigao i njen suprug, koji srećom nije životno ugrožen. Njegovo stanje je stabilno i pružena mu je potrebna medicinska pomoć. Pored njega, helikopterom je transportiran dječak od deset godina, koji je zadobio frakture. Iako su povrede ozbiljne, dječak trenutno nije u životnoj opasnosti, prema riječima dr. Duranović. Također, u bolnicu je primljen i jedan muškarac, čije je stanje stabilno, te je pod stalnim nadzorom medicinskog osoblja.
Bolnica Dr. Safet Mujić je odmah reagirala na situaciju i prilagodila sve svoje kapacitete kako bi mogla zbrinuti unesrećene iz Jablanice i okolnih poplavljenih područja. Medicinsko osoblje radi bez prekida kako bi pružilo maksimalnu njegu i pomoć svim pacijentima. Zaposlenici bolnice su pokazali izuzetnu predanost, jer su mnogi od njih ostali na svojim radnim mjestima, uprkos teškim okolnostima i emocionalnom stresu s kojim se suočavaju. “Svi naši kapaciteti su stavljeni na raspolaganje, i zaposlenici bolnice neće napuštati svoja radna mjesta do daljnjeg,” izjavila je dr. Duranović, napominjući kako je bolnica povukla i osoblje koje je bilo na slobodnim danima kako bi osigurala dodatne resurse za ovu vanrednu situaciju.
Organizacija u hitnim situacijama
U situacijama poput ove, bolnice se suočavaju s velikim izazovima, posebno kada je riječ o koordinaciji hitne pomoći i zbrinjavanju velikog broja pacijenata. Brz odgovor medicinskog osoblja i efikasna koordinacija sa službama poput Gorske službe spašavanja i helikopterskog transporta igraju ključnu ulogu u smanjenju posljedica po život unesrećenih osoba. Ova tragedija podsjeća na važnost pravovremene evakuacije i brzog medicinskog odgovora kako bi se spasili životi u teškim okolnostima.
Bolnica Dr. Safet Mujić već je prepoznata po svojoj sposobnosti da brzo i efikasno reagira na hitne situacije. Uprkos svim izazovima, osoblje bolnice ostaje fokusirano na spašavanje života i pružanje najkvalitetnije moguće njege pacijentima. Njihova predanost u ovom trenutku je neprocjenjiva, s obzirom na to da prirodne katastrofe poput ovih izazivaju ogromne pritiske na zdravstveni sistem.
Izazovi za zdravstveni sistem
Poplave koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu ostavile su ozbiljne posljedice na cijelu zemlju. Zdravstvene ustanove, poput one u Mostaru, suočavaju se s pojačanim pritiskom zbog sve većeg broja pacijenata koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Pored toga, višestruki izazovi poput prekida saobraćaja i teško pristupačnih područja otežavaju evakuaciju i dolazak unesrećenih u bolnice. Ipak, zahvaljujući efikasnosti timova na terenu i spremnosti zdravstvenih ustanova da djeluju u vanrednim okolnostima, mnogi životi su spašeni.
Nažalost, tragedije poput gubitka djeteta ove trudnice pokazuju koliko su opasne prirodne nepogode i koliko je važno da sistem bude spreman na brzu reakciju. U ovakvim trenucima, svaki život je vrijedan borbe, a hitne službe i bolnički timovi ulažu maksimalne napore kako bi pružili najbolju moguću njegu.
Zaključak
Ova tragedija koja je pogodila porodicu trudnice iz Jablanice simbolizira šire izazove s kojima se Bosna i Hercegovina suočava u ovakvim kriznim situacijama. Hitne službe i medicinsko osoblje pokazali su izuzetnu hrabrost i predanost, no prirodne katastrofe poput poplava često donose neizvjesnost i gubitke. Uprkos tome, solidarnost i brza reakcija omogućavaju da se posljedice minimiziraju, a pogođene osobe dobiju potrebnu njegu i podršku. Dok traje borba za život ove trudnice, cijela zajednica i medicinsko osoblje ostaju posvećeni tome da spase što više života i pruže podršku svima koji su ugroženi.