Unutrašnji sukobi unutar hrvatske politike u Bosni i Hercegovini
U posljednje vrijeme, politička scena u Bosni i Hercegovini postala je sve napetija, posebno unutar hrvatskog političkog spektra. Pero Previšić, predsjednik Čapljinske neovisne stranke, nedavno je podigao prašinu svojom izjavom o namjeri da pokrene postupak za smjenu Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a BiH i lidera Hrvatskog narodnog sabora (HNS). Ovaj potez nije samo pitanje unutrašnje stranačke politike, već predstavlja dublji problem raspodjele moći i identiteta unutar hrvatskog naroda u BiH. S obzirom na složenu političku situaciju, ova inicijativa može značajno utjecati na daljnji razvoj političkih odnosa unutar zemlje.
Uloga Dragana Čovića i njegovo vodstvo
Dragan Čović je na čelu HNS-a više od 14 godina, a tokom tog perioda, Previšić ističe da je njegovo liderstvo bilo obilježeno neispunjenim obećanjima i gubitkom povjerenja među hrvatskim biračima.
Previšić naglašava da je Čovićevo političko djelovanje doprinijelo značajnom demografskom opadanju Hrvata u BiH, s više od 300.000 Hrvata koji su napustili zemlju u toj eri. Ovakvi brojni odlivi doprinose osjećaju nesigurnosti i straha među preostalim stanovnicima, ali i postavljaju pitanje vođenja politike koja bi mogla dugoročno osigurati opstanak hrvatskog naroda.
Čović se često suočava s kritikama zbog toga što nije uspio stvoriti uvjete koji bi potaknuli ostanak Hrvata, a pitanje je hoće li se promjene u vodstvu HNS-a odraziti na ovu problematiku.
Kontroverze i političke podjele
Previšić je također povukao pažnju na Čovićeve kontroverzne izjave, za koje smatra da su osramotile hrvatsko dostojanstvo. Njegova retorika, prema Previšiću, često se čini isključivom, što provocira dodatne razdore unutar same zajednice.
Često se postavlja pitanje legitimiteta takvog vođenja, a kritičari ističu da Čović i vrh HDZ-a BiH djeluju kao da su svi oni koji kritiziraju trenutnu politiku nelegitimni.
Ovaj način razmišljanja dovodi do političkog monopola i omalovažavanja svih onih koji se ne slažu s trenutnim vođstvom, što dodatno produbljuje političke podjele unutar hrvatske zajednice. Primjere takvih podjela možemo vidjeti i unutar lokalnih vlasti, gdje se često javljaju sukobi između različitih frakcija unutar HDZ-a.
Legitimitet i podrška birača
Kritika se također odnosi na izjave Marinka Čavare, bliskog suradnika Čovića, koji je tvrdio da HDZ BiH uživa ogromnu podršku među hrvatskim biračima. Previšić smatra da su takve tvrdnje, koje impliciraju da je HDZ jedina legitimna stranka Hrvata, besmislice.
Prema njegovim riječima, HNS je zamišljen kao platforma za sve Hrvate, a ne kao paralelni parlament koji isključuje ostale političke aktere. Ova situacija dovodi do pitanja: koliko je stvarna podrška HDZ-u među hrvatskim biračima?
Postoje različita istraživanja javnog mnijenja koja prikazuju podjele unutar biračkog tijela, a Previšić koristi ove informacije kako bi argumentirao da je potrebna promjena u vođenju koje će bolje odražavati interese svih Hrvata.
Politička orijentacija i europske vrijednosti
Jedan od ključnih trenutaka u ovom političkom okruženju je Čovićevo taktično podupiranje Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je poznat po svojim separatističkim stavovima. Previšić smatra da je ovo suprotno evropskim vrijednostima koje Čović javno promiče.
Ova podrška Dodiku dodatno komplikuje odnose unutar BiH i stvara dodatnu napetost među konstitutivnim narodima. Previšić poziva Čovića da donese jasnu političku odluku: ili će se odvojiti od Dodikove politike ili će nastaviti podržavati stavove koji su u suprotnosti s ciljevima europske integracije.
Ovaj dilema ne samo da utječe na odnose između Hrvata i drugih naroda, već i na pristupanje BiH Evropskoj uniji.
Potrebna reforma i budućnost hrvatskog naroda
Na kraju, Previšić poručuje da trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini nije održiva i da je neophodna reforma unutar HDZ-a BiH kako bi se osigurao opstanak hrvatskog naroda.
On ističe da podrška koju Čović trenutno uživa može biti kratkotrajna, a da eventualna politizacija ideje o trećem entitetu neće donijeti ništa dobro. Političke podjele među Hrvatima u BiH postaju sve izraženije, a Previšić poziva na novu političku orijentaciju koja bi omogućila suradnju i jedinstvo unutar zajednice.
U tom smislu, važno je razmotriti načine na koje se različite stranke mogu okupiti oko zajedničkih interesa, umjesto da se fokusiraju na međusobno sukobljavanje.
U vremenu kada je Bosna i Hercegovina suočena s mnogim izazovima, politički akteri moraju prepoznati važnost suradnje i kompromisa. Bez toga, stabilnost i prosperitet svih konstitutivnih naroda, uključujući Hrvate, bit će ugroženi. Previšić svojim izjavama otvara prostor za kritičko promišljanje o trenutnoj politici, podsjećajući sve da je zajednički cilj osiguranje boljeg sutra za sve građane ove zemlje. U ovom kontekstu, nužno je razmišljati kako bi se mogla ostvariti održiva politička budućnost koja ne bi isključivala nijedan dio društva, već bi se oslanjala na dijalog i suradnju među različitim političkim subjektima.