U javnosti Bosne i Hercegovine često se ističe šovinizam prisutan u seriji “Lud, zbunjen, normalan”. Ova serija je izazvala brojne kontroverze, posebno zbog određenih scena koje su izazvale reakcije raznih udruženja, uključujući i udruženja žrtava rata. Jedna od najspornijih scena je ona koja se bavi temom klanjanja dženaze svinji, što je naišlo na oštre osude. Serija, prema kritikama, ne pokušava da se osvrne na umjetnički izraz ili da doprinese konstruktivnom dijalogu; naprotiv, njen fokus je na omalovažavanju i dehumanizaciji određenih identiteta.

U suštini, režiser serije, Feđa Isović, je prema rečima kritičara, iskoristio ovaj projekat kao način da izrazi svoju patološku mržnju prema bošnjačko-muslimanskom kontekstu. Njegov pristup se može smatrati direktnim napadom na osnovne vrednosti islama, a ono što se dešava na ekranu često se interpretira kao njegov lični izraz povratka iz identiteta u stanje zbunjenosti i gubitka.

Jedna od najnovijih scena koja je izazvala veliku pažnju i negodovanje javnosti jeste ona u kojoj lik Đemal, kojeg tumači Tarik Džinić, uvredljivo komentariše islamske obaveze. On se predstavlja kao neko ko je klanjao i pročitao Kur’an, ali bez istinske povezanosti s tim činom, čime zapravo pokazuje potpunu ignoranciju prema religijskim vrednostima. U ovoj sceni, njegova djevojka pristaje na uvredu i, simbolično, skida hidžab, što se može shvatiti kao akt odricanja od vlastitih vrednosti. Ovaj postupak dodatno potvrđuje duboko poštovanje prema normama koje bi trebalo da definišu religijski identitet.

Kritičari ovu situaciju posmatraju kao sličnu spaljivanju svetih tekstova, a takva praksa se može dovesti u vezu sa ranijim incidentima gde su pojedini političari otvoreno napadali islamske simbole. Upoređujući ovaj čin sa postupcima nekih evropskih ekstremista, autor članka sugeriše da je Isovićeva kamera postala sredstvo za širenje mržnje i uvreda prema muslimanskoj kulturi i tradiciji.

Unatoč brojnim kritikama i reakcijama koje dolaze iz raznih društvenih slojeva, uključujući i mnoge nemuslimane, čini se da je poziv na sankcionisanje Isovića i ukidanje javnih fondova za ovakve projekte naivna ideja. U realnosti, postojeće medijske strukture rade pod maskom slobode mišljenja, dok u suštini sistematski potkopavaju islamski identitet i vrednosti. Nova TV, kao emitent ove serije, ne pokazuje nameru da se izvini ili da preispita svoje odluke, čak i pod pritiskom javnosti. Ova televizija je svojevremeno opisala spornu scenu kao da je “ljubav jača od svega”, implicirajući time da je potrebno prevazići religijske norme i vrednosti.

Osobe uključene u širenje ovog islamofobičnog narativa često ne snose posledice. Naprotiv, mnogi od njih dobijaju dodatnu podršku, finansijska sredstva, pa čak i jaču poziciju u javnosti. Ovo predstavlja paradoks u kojem se javna kritika može interpretirati kao podsticaj za dalje širenje ovakvih ideja.

Na kraju, potrebno je naglasiti da ovaj fenomen ne ukazuje samo na individualne porive pojedinaca, već na širu socio-kulturnu dinamiku unutar bosanskohercegovačkog društva. Kako se kritike upućuju protiv serije i njenog sadržaja, tako se nameće pitanje kako će se nastaviti diskusija o islamskim vrednostima i identitetu u kontekstu medija. Ovaj slučaj je jasna ilustracija kako se određene ideje i vrednosti mogu sistematski marginalizovati, ostavljajući za sobom ožiljke u društvenoj svesti. U tom svetlu, nužno je nastaviti dijalog o kulturi, identitetu i vrednostima, kako bi se obezbedio prostor za poštovanje i razumevanje različitosti unutar društva piše DEBLOKADA.COM

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here