Posjeta predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Izraelu bila je zamišljena kao prilika za jačanje odnosa i isticanje povezanosti srpskog i jevrejskog naroda. Međutim, tokom boravka u Jerusalemu, suočio se s nepredviđenim diplomatskim preprekama. Prema njegovim riječima, izraelske vlasti su mu dale do znanja da njegova prisutnost na konferenciji o antisemitizmu može predstavljati određeni problem.

Dodik je odlučio javno govoriti o ovome u intervjuu za poznati izraelski list, gdje je objasnio razloge svog dolaska i razočarenje situacijom u kojoj se našao. Na konferenciji je proveo svega sat vremena, a zatim ju je iznenada napustio, što je dodatno podstaklo spekulacije o političkim implikacijama njegove posjete.
Tokom boravka u Izraelu, Dodik je naglasio nekoliko ključnih tema:
- Podršku Izraelu i jevrejskom narodu u svjetlu sve većeg antisemitizma.
- Historijsku povezanost Srba i Jevreja, ističući zajedničke stradalničke sudbine kroz historiju.
- Geopolitičku situaciju na Balkanu, uz kritiku zapadne politike prema Republici Srpskoj.
- Opoziciju zapadnim liberalnim vrijednostima, koje smatra nametnutim i neprimjerenim balkanskom kontekstu.
Međutim, njegovu posjetu zasjenila je vijest da je Sud u Sarajevu izdao međunarodnu potjernicu protiv njega, optužujući ga za podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i nepridržavanje odluka Ureda visokog predstavnika (OHR). Ovaj potez izazvao je buru reakcija i u Bosni i Hercegovini i u međunarodnim krugovima.
U intervjuu koji je dao izraelskom listu, Dodik se osvrnuo na širi politički kontekst, iznijevši nekoliko tvrdnji:
- Zapadne sile već 30 godina pokušavaju nametnuti rješenja na Balkanu, ali bez uspjeha.
- Republika Srpska treba sama odlučivati o svojoj budućnosti, bez spoljnog miješanja.
- Zapadne sankcije protiv njega su politički motivisane, a, kako tvrdi, uvedene su mu zbog njegove podrške Donaldu Trumpu.
- Banja Luka pokazuje solidarnost s Izraelom, dok Sarajevo, prema njegovim riječima, podržava palestinsku stranu.
- Presude međunarodnih sudova o Srebrenici nazvao je politički motivisanim, ističući da rezolucija UN-a o Srebrenici nije imala podršku većine članica.
Dodik je dodatno ukazao na uticaj Vladimira Putina i ruskih interesa na Balkanu, čime je potvrdio svoju raniju poziciju bliskih odnosa sa Rusijom. Takođe je ponovio svoju kritiku američkog i evropskog pristupa političkoj situaciji u BiH.
Njegov pokušaj da kroz izraelske medije predstavi politički narativ Republike Srpske izazvao je podijeljene reakcije. Dok je u Banjoj Luci njegova posjeta dočekana kao znak jačanja međunarodnih odnosa, u Sarajevu i među zapadnim diplomatama izazvala je dodatnu zabrinutost.
Iako je Dodikova namjera bila da skrene pažnju na porast antisemitizma, njegov boravak u Izraelu ostao je u sjeni pravnih i političkih problema s kojima se suočava u matičnoj zemlji. Ostaje da se vidi kako će se dalje razvijati odnosi između Republike Srpske i Izraela te kakve će posljedice ova posjeta imati na Dodikovu političku poziciju na domaćem i međunarodnom planu prenosi cazin.net