Prehrambene navike značajno utiču na zdravlje mozga i ukupno funkcioniranje tijela. Hrana koju jedemo može uticati na produktivnost, raspoloženje, pamćenje i još mnogo toga. Zato je važno unositi zdrave namirnice koje pozitivno djeluju na zdravlje. Evo šest namirnica koje su posebno dobre za zdravlje mozga i koje bismo trebali jesti više puta sedmično.

Borovnice

Borovnice su izvrstan međuobrok ili dodatak jogurtu, zobenim pahuljicama, granoli ili voćnom smoothieju. Dr. Mehmet Oz objašnjava da su borovnice bogate flavonoidima i antocijanima, koji imaju snažna antioksidativna i protuupalna svojstva. Ove tvari pomažu u zaštiti mozga od oštećenja slobodnih radikala i mogu smanjiti učinke stanja poput Alzheimerove bolesti i demencije.

Masna riba

Omega-3 masne kiseline, koje se često nalaze u masnoj ribi, zdrave su nezasićene masti koje tijelo koristi za izgradnju moždanih i živčanih stanica. Ove kiseline se dovode u vezu s usporavanjem kognitivnog pada povezanog sa starenjem. Dr. Oz ističe da naši organizmi prirodno ne proizvode dovoljno omega-3 masnih kiselina, pa je najbolji način za unos tih kiselina konzumacija ribe poput lososa, bakalara, pastrve i sardina.

Orašasti plodovi

Orašasti plodovi su bogati visokokvalitetnim masnoćama, koje su važne za pravilan rad mozga. Liječnica Casey Kelley objašnjava da orašasti plodovi također sadrže antioksidanse koji pomažu u detoksikaciji mozga. Studije su pokazale značajne prednosti u pamćenju i kognitivnim funkcijama kod starijih osoba koje su redovno konzumirale orašaste plodove.

Jaja

Žumanjci iz jaja sadrže kolin, hranjivu tvar koja jača zdravlje mozga i sprječava kognitivni pad. Dr. Oz ističe da kolin pomaže u održavanju stanične strukture i proizvodnji acetilkolina, važnog neurotransmitera za pamćenje, raspoloženje, kontrolu mišića i druge funkcije mozga i živčanog sustava.

Tamna čokolada

Tamna čokolada je izvrstan izvor flavonoida, snažnog antioksidansa. Dr. Mary Claire Haver objašnjava da su antioksidansi posebno važni za zdravlje mozga jer mozak osjetljiv na oksidativni stres, što može dovesti do kognitivnog gubitka povezanog sa starenjem i moždanih poremećaja. Antioksidansi također mogu stimulirati protok krvi u mozgu.

Zeleno lisnato povrće

Kelj i drugo zeleno lisnato povrće prepuni su hranjivih tvari koje pridonose zdravlju mozga i ukupnom zdravlju. Ovo povrće sadrži omega-3 masne kiseline te vitamine C i K, koji pomažu u dobrobiti cijelog tijela, uključujući mozak. Dijetetičarka Melissa Rifkin ističe da kelj također sadrži beta-karoten, antioksidans koji optimizira zdravlje stanica i može sintetizirati esencijalni vitamin A, važan za ekspresiju gena i razvoj živčanog sustava.

Unos ovih namirnica više puta sedmično može značajno poboljšati zdravlje mozga i cjelokupno zdravlje tijela.

slobodna-bosna

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here