Planirana izgradnja brze ceste u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) označavaće ključni saobraćajni pravac koji će centralne dijelove države povezati s Krajinom, a potom i s granicom Hrvatske. Ova cesta će značajno poboljšati komunikaciju između različitih dijelova zemlje i omogućiti bolju povezanost s Evropskom unijom.

Nakon što je u junu poništen proces javne nabavke za reviziju glavnog projekta dijela brze ceste koja bi povezivala Bihać, Cazin, Veliku Kladušu i granični prelaz Maljevac s Republikom Hrvatskom, u dužini od 17,95 kilometara, Autoceste Federacije BiH odlučile su da raspišu novi tender. Ovaj tender se odnosi na izradu glavnog projekta, a njegova vrijednost iznosi 5,1 milion konvertibilnih maraka bez PDV-a, što je ista vrijednost kao i kod prvobitnog tendera.

Prema projektnoj dokumentaciji, planirana brza cesta se prostire kroz zapadni dio Bosne i Hercegovine, smješten u Unsko-sanskom kantonu. Trasa će započeti od spoja s planiranom obilaznicom oko Bihaća, potom će nastaviti kroz područje grada Bihaća, prolaziti kroz Cazin, te će završavati na graničnom prelazu Maljevac u opštini Velika Kladuša, gdje se povezuje s Hrvatskom.

Trenutna povezanost Unsko-sanskog kantona sa ostatkom Federacije BiH, Republikom Srpskom, kao i s Evropskom unijom, uglavnom se ostvaruje preko magistralnih cesta, što više nije adekvatno rješenje u 21. vijeku. Takva situacija direktno utiče na usporavanje društveno-ekonomskog razvoja kantona, što je prepoznato kao problem u relevantnoj dokumentaciji.

Iz tog razloga, planirane su infrastrukturne intervencije koje će poboljšati povezanost Unsko-sanskog kantona sa centralnim dijelom zemlje i inostranstvom. Jedna od ključnih mjera jeste izgradnja ove brze ceste koja će prolaziti kroz Unsko-sanski kanton, s principijelnom orijentacijom prema pravcu Lašva-Travnik-Jajce-Bihać-Velika Kladuša. Ova cesta će omogućiti brži, sigurniji i efikasniji saobraćaj, te doprineti poboljšanju kvaliteta života stanovnika ovih područja, ali i privući investicije koje će potaknuti ekonomski razvoj cijelog regiona. Pored infrastrukturnih koristi, ova brza cesta će olakšati trgovinske tokove, smanjiti vrijeme putovanja i povećati regionalnu povezanost s EU.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here