Denis Bećirović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nedavno se obratio pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija tokom sesije posvećene stanju u Bosni i Hercegovini. Njegovo obraćanje naglasilo je ključne izazove s kojima se Bosna i Hercegovina suočava zbog kontinuiranih pokušaja destabilizacije i napada na njen teritorijalni integritet. Na početku govora, Bećirović je istakao da problemi unutar Bosne i Hercegovine nisu isključivo unutrašnji, već da dolaze i sa strane, što dodatno doprinosi slabljenju i podjelama unutar zemlje.
U svom govoru, Bećirović se osvrnuo na važnost Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u maju ove godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Ova rezolucija dolazi nakon brojnih pravosnažnih presuda najviših međunarodnih sudova o genocidu počinjenom nad Bošnjacima, a Bećirović je naglasio kako je veoma važno što je i Generalna skupština prepoznala težinu ovog zločina. Genocid u Srebrenici je, prema njegovim riječima, bio kulminacija agresije na Bosnu i Hercegovinu. Bećirović je istakao da međunarodna zajednica mora da nastavi podržavati napore da se pravda zadovolji i spriječe slične zločine u budućnosti.
Nakon toga, Bećirović je oštro kritizirao rukovodstvo Srbije, napominjući da se Srbija i dalje oglušava na presude sudova Ujedinjenih nacija i pomenutu rezoluciju o genocidu. Istakao je da je Srbija jedina država na svijetu koja je prekršila Konvenciju Ujedinjenih nacija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida. Takvo ignorisanje međunarodnog prava, prema Bećiroviću, ne samo da podriva stabilnost u regiji, već i šalje opasan signal drugim zemljama koje bi mogle smatrati da su pravila međunarodnog prava opcionalna.
Bećirović je istakao i zabrinjavajući trend glorifikacije osuđenih ratnih zločinaca u obrazovnim programima Republike Srpske. Naime, vlasti ovog entiteta uvele su u školske programe sadržaje koji veličaju osobe osuđene za ratne zločine, kao što su Radovan Karadžić i Ratko Mladić. Ovaj čin vidi kao otvorenu prijetnju miru i stabilnosti u regiji, jer šalje poruku mladima da su počinioci zločina heroji, a ne osobe odgovorne za najgore zločine u novijoj evropskoj historiji.
Također, Bećirović je naglasio kako vlasti Republike Srpske opasno ugrožavaju temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Oni, prema njegovim riječima, zagovaraju obnovu ideje takozvane “Velike Srbije”, što nije samo prijetnja teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, već i stabilnosti cijele regije. Da situacija nije bezazlena, pokazuje i činjenica da je Vijeće za implementaciju mira (PIC) u junu 2024. godine jednoglasno zaključilo da vlasti Republike Srpske djeluju protiv ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine, te podrivaju državu i njene institucije.
Bećirović je pozvao sve svjedoke Dejtonskog mirovnog sporazuma u PIC-u i Ujedinjenim nacijama da prepoznaju ozbiljnost situacije i reagiraju kako bi spriječili dalje eskalacije. Suverenitet Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države zagarantovan je, između ostalog, i Dejtonskim sporazumom, što znači da entiteti unutar Bosne i Hercegovine nemaju vlastiti suverenitet. Bećirović je podvukao da entiteti postoje samo kao dio Ustava Bosne i Hercegovine, te da nikako ne mogu djelovati kao nezavisne države.
U nastavku, Bećirović je govorio o sve prisutnijem miješanju Srbije u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine. Kao dokaz ovog miješanja naveo je deklaraciju koja je usvojena na Svesrpskom saboru, a koja je kasnije usvojena i u Skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS). Ova deklaracija, prema Bećiroviću, predstavlja otvoreni pokušaj integracije Republike Srpske u Srbiju, što bi bilo u suprotnosti s osnovnim principima Dejtonskog sporazuma i međunarodnog prava. Jedan od potpredsjednika Vlade Srbije čak je javno priznao da je započet proces ujedinjenja Republike Srpske sa Srbijom, što je Bećirović ocijenio kao veoma opasnu i neprihvatljivu izjavu.
Bećirović je dodatno naglasio da visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, Christian Schmidt, treba hitno reagirati na ovu deklaraciju. Istakao je kako je Schmidt trebao da stavi van snage ovu antidejtonsku deklaraciju, koja predstavlja prijetnju miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Nažalost, prema Bećirovićevim riječima, Schmidt do sada nije reagovao na adekvatan način, čime je propustio priliku da pokaže odlučnost međunarodne zajednice u očuvanju mira.
Zaključujući svoje izlaganje, Bećirović je pozvao međunarodnu zajednicu, posebno institucije koje su garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, da prepoznaju težinu trenutne situacije u Bosni i Hercegovini. Jasno je istakao da teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine moraju ostati nedodirljivi. Kao što je kazao, entiteti nemaju pravo na samostalno djelovanje koje bi moglo ugroziti stabilnost i sigurnost države i regije u cjelini.
Ovo obraćanje Bećirovića pred Vijećem sigurnosti UN-a služi kao upozorenje na rastuću opasnost koja dolazi od susjedne Srbije i politike koja podstiče podjele i nestabilnost. Očuvanje mira u Bosni i Hercegovini ne zavisi samo od unutrašnjih faktora, već i od aktivne i pravovremene reakcije međunarodne zajednice, koja treba da osigura poštovanje i primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma.