Pitanje susreta duša živih i umrlih u snovima je tema koja izaziva veliko interesovanje i često se o njoj raspravlja među muslimanima. Često se čuje kako neko sanja preminulog člana porodice, prijatelja ili poznanika i s njim razgovara o stanju u kojem se nalazi nakon smrti, traži savjet, ili mu prenosi određene poruke. Ovi snovi mogu sadržavati zahtjeve umrle osobe, kao što su traženje sadake, učenja Kur’ana, ili molitve.

U vezi s ovim pitanjem, učenjaci islamske tradicije iznose različite stavove. Jedna skupina učenjaka smatra da se duše živih i umrlih zaista susreću u snovima i da te susrete treba shvatiti kao stvarne događaje. Ovo mišljenje zastupaju Ibn Abbas, Se’id ibn Džubejr, Ibn es-Salah, Ibnul-Kajjim, Abdurrahman es-S’adi i mnogi drugi. Oni svoj stav temelje na 42. ajetu iz sure Ez-Zumer, gdje se spominje da Allah uzima duše u vrijeme smrti i tokom sna, zadržavajući duše umrlih, a vraćajući duše živih u njihova tijela.

Prema ovom tumačenju, snovi u kojima se susreću duše živih i umrlih rezultat su Allahove volje, a snovi mogu prenijeti informacije o stanju umrle osobe u zagrobnom životu. Primjeri koji podržavaju ovo mišljenje uključuju hadis zabilježen od Tufejla ibn Amra, u kojem je spomenuto da je Tufejl sanjao čovjeka koji je počinio samoubistvo i razgovarao s njim o njegovom stanju u zagrobnom životu. Također, prenosi se mnoštvo priča i hikaja od selefa koje ukazuju na to da su u snovima dobijali informacije o stanju umrlih.

S druge strane, postoje učenjaci koji smatraju da se susretanje duša živih i umrlih u snovima ne može potvrditi bez jasnih šerijatskih dokaza. Oni tvrde da su snovi gajb (nepoznato) i da se o njima ne može donijeti konačan sud osim ako nije jasno navedeno u Kur’anu i Sunnetu. Ovi učenjaci smatraju da je potrebno biti oprezan i ne donositi zaključke na temelju snova.

Zaključak o ovoj temi može se sumirati u nekoliko ključnih tačaka:

  1. Mogućnost susreta duša: Moguće je da se duše živih i umrlih susreću u snovima, ali to je stvar gajba i treba biti oprezan u tumačenju tih snova.
  2. Snovi kao dio nubuvveta: Prema hadisu koji bilježe Buharija i Muslim, lijepi snovi su dio nubuvveta (proročanstva), što ukazuje na to da snovi mu’mina mogu sadržavati istinu, ali ipak, ne treba ih uzimati kao definitivne dokaze.
  3. Prizivanje duhova: U islamu je strogo zabranjeno kontaktirati s dušama umrlih ili prizivati duhove u budnom stanju, jer se to povezuje s džinima i šejtanima, što je zabranjeno i vodi ka širk-u (mnogoboštvu).
  4. Šerijatska pravila: Ako snovi sadrže zahtjeve umrlih koji su u skladu sa šerijatom, kao što su dobročinstva, onda se može postupiti po njima. Međutim, ako ti zahtjevi uključuju nešto što je protiv šerijata, ti snovi se ne trebaju smatrati istinitim i ne treba postupati po njima.

Ova tema zahteva oprez i umerenost u pristupu, uz fokus na ono što je jasno propisano u šerijatu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here