Pitanje:

Ako prespavam ili zaboravim obaviti neki namaz, hoću li ga naklanjati prije nego što obavim drugi namaz čije je vrijeme već nastupilo, ili bih trebao klanjati onaj namaz čije je vrijeme trenutno, pa onda naklanjati propušteni?

Odgovor:

Prvo trebate naklanjati propušteni namaz, a zatim klanjati onaj namaz koji je nastupio. Odgađanje naklanjavanja propuštenog namaza nije dozvoljeno. Mnogi ljudi pogrešno čekaju da propušteni namaz naklanjaju tek sljedećeg dana s istim namazom. Na primjer, ako propuste sabah-namaz, čekaju do sljedećeg jutra da ga klanjaju zajedno s novim sabah-namazom, što je suprotno uputi i praksi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.

El-Buhari i Muslim bilježe da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Onaj ko prespava namaz ili ga zaboravi, klanjat će taj namaz kada se sjeti.“ Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije rekao da će ga klanjati sljedećeg dana u njegovom vremenu. Što se tiče prakse Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, poznat je događaj iz Bitke protiv saveznika kada je odgodio nekoliko namaza zbog ratnih okolnosti, pa ih je naklanjao prije nego što je klanjao namaz koji je tada bio nastupio.

Međutim, ako osoba iz zaborava ili neznanja prvo klanja trenutni namaz, pa tek onda naklanja propušteni, namaz će joj biti ispravan, jer ima opravdanje.

Također, važno je napomenuti tri kategorije namaza u pogledu naklanjavanja:

  1. Prva kategorija: Ovo su namazi koji se moraju naklanjati čim nestane razlog zbog kojeg su propušteni, a u ovu kategoriju spada svih pet dnevnih namaza, vitr-namaz, kao i potvrđeni sunneti.
  2. Druga kategorija: Ovo su namazi koji se ne naklanjavaju, nego se umjesto njih klanja neki drugi namaz. Primjer za to je džuma-namaz. Ako osoba zakasni na džumu i ne stigne obaviti nijedan rekat, ona treba klanjati podnevski namaz umjesto džume. Ako osoba stigne na ruku drugog rekata džuma-namaza, treba klanjati još jedan rekat nakon što imam preda selam. Ako ne stigne ni na jedan rekat, mora klanjati podnevski namaz, jer nije stigla obaviti nijedan rekat džuma-namaza.
  3. Treća kategorija: Ovo je bajram-namaz, koji se naklanjava sljedećeg dana u njegovo vrijeme ako se propusti. U slučaju da se tek nakon što nastupi vrijeme podnevskog namaza sazna da je tog dana Bajram, bajram-namaz će se klanjati sljedećeg dana u vrijeme kada se obično obavlja.

Nadam se da će vam ovo pojašnjenje biti od koristi u razumijevanju i pravilnom obavljanju namaza. Neka vas Allah nagradi za vašu želju da ispravno obavljate svoje obaveze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here