Pokuđeno Spavanje Između Ikindije i Akšama: Analiza Hadisa

Pitanje i odgovor 

Pitanje: Es-selamu alejkum! Interesuje me koliko je vjerodostojna predaja o zabrani spavanja između ikindije i akšama i da li postoji određeno vrijeme u kojem je zabranjeno ili pokuđeno spavati? Selam!

Odgovor: Cijenjeni brate, prije nego što odgovorimo na pitanje o hadisu koji se odnosi na spavanje između ikindije i akšama, važno je naglasiti da svaka dozvola ili zabrana mora biti potkrijepljena valjanim dokazima. Ako govorimo o riječima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, nije dovoljno samo navesti hadis, već taj hadis mora biti vjerodostojan.

Hadis o kojem pitate spomenuo je šejh Albani u svom djelu “Silsiletul-Ehadis-d-d’aife vel-mevdu’a” (Zbirka slabih i apokrifnih hadisa), i ocijenio ga je slabim (daif). Tekst hadisa glasi: “Ko zaspi nakon ikindije, pa se probudi lud, neka ne krivi nikoga osim sebe.”

Interesantan je komentar šejha Albanija o ovom hadisu: “Rekao sam (Mervan) Lejsu ibn S’adu, a vidio sam ga da spava nakon ikindije u mjesecu ramazanu: O Ebul-Harise, kako to da spavaš nakon ikindije, a nas je obavijestio Ibn Lehija… (pa je spomenuo hadis)? Lejs je kazao: Ja neću ostaviti ono što mi koristi zbog predaje Ibn Lehije od Akila.”

Šejh Albani je komentarisao ovaj odgovor: “Zaista mi se svidio Lejsov odgovor. Njegov odgovor pokazuje njegovo razumijevanje vjere (fikh) i njegovo znanje. On je bio veliki muslimanski imam i poznati islamski pravnik. Poznajem mnoge učenjake današnjice koji zabranjuju spavanje nakon ikindije, čak i ako osoba ima potrebu za spavanjem u tom periodu. Kada bi im neko kazao da je hadis o tome slab, oni bi odgovorili: ‘Dozvoljeno je postupati po slabom hadisu u podsticanju na dobra djela!’ Razmislite o razlici u shvatanju između prvih generacija i sadašnjih generacija!” (Silsiletul-Ehadis-d-d’aife vel-mevdu’a, 1. tom, str. 112).

Što se tiče drugog dijela pitanja: Postoji li određeno vrijeme u kojem je zabranjeno ili pokuđeno spavati?

Postoji hadis koji su zabilježili Buharija, Muslim, Tirmizi, Ebu Davud i drugi, od Ebu Berzeta, r.a., u kojem se navodi da je Allahov Poslanik smatrao pokuđenim spavanje prije jacije i govor poslije nje. Islamski učenjaci, na osnovu ovog hadisa, smatraju pokuđenim, ali ne i zabranjenim, spavanje prije jacije kako bi se izbjeglo prespavanje jacija-namaza.

Međutim, pokuđenost prestaje u situacijama kada osoba koja želi spavati prije jacije ima nekoga ko će je sigurno probuditi za namaz ili ako zna da će se uobičajeno probuditi prije kraja vremena za jacija-namaz. (Fethul-Bari, 2. tom, str. 59; Avnul-M’abud, 2. tom, str. 45).

Zaključak: Hadis o zabrani spavanja između ikindije i akšama ocijenjen je kao slab, stoga nije validan dokaz za zabranu spavanja u tom periodu. Međutim, opća preporuka je da se izbjegava spavanje u ovom periodu, posebno ako postoji mogućnost da to može štetno utjecati na osobu ili ako nema potrebe za spavanjem. Spavanje prije jacije je pokuđeno iz razloga kako se ne bi desilo da čovjek prespava jacija-namaz, ali pokuđenost se može izbjeći pod određenim uvjetima.

A Allah najbolje zna!

Odgovorio: mr. Pezić Elvedin, n-um

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here