Brak u islamu nije samo emotivna veza između dvoje ljudi, već i pravni ugovor koji nosi određena prava i obaveze za oba supružnika. Dok mnogi mladi muslimani i muslimanke s nestrpljenjem iščekuju dan vjenčanja, često nisu dovoljno upoznati s važnim detaljima islamskog bračnog ugovora (nikaha) koji će oblikovati njihov zajednički život. Šta sve treba znati o bračnom ugovoru u islamu? Koje su obavezne, a koje opcione stavke? Kako osigurati da bračni ugovor bude u skladu s islamskim principima, ali i da štiti prava oba supružnika u savremenom kontekstu? Otkrijte u nastavku sve što trebate znati prije nego što kažete “Pristajem”.

Šta je nikah i zašto je važan?

Nikah je islamski bračni ugovor koji označava legalan i šerijatski validan brak između muškarca i žene. Ovo nije samo formalnost, već temelj bračnog odnosa koji definira prava i obaveze oba supružnika.

“Nikah je jedinstven među vjerskim tradicijama po tome što jasno definira brak kao ugovor, a ne samo kao sakrament,” objašnjava imam Muhamed Velić. “Ova ugovorna priroda braka pruža jasnoću i zaštitu za obje strane.”

Važnost nikaha u islamu naglašena je u mnogim hadisima. Poslanik Muhammed, s.a.w.s., je rekao: “Brak je moj sunnet (praksa). Ko god se okrene od mog sunneta, nije od mene.” (Ibn Madže)

Obavezni elementi islamskog bračnog ugovora

Da bi nikah bio validan prema islamskom pravu, mora sadržavati nekoliko ključnih elemenata:

1. Ponuda i prihvatanje (idžab i kabul)

Brak mora biti sklopljen kroz jasnu ponudu jedne strane i prihvatanje druge strane. Ove izjave moraju biti izrečene na istom mjestu, u istom vremenu, i moraju biti jasne i nedvosmislene.

“Riječi kojima se izražava ponuda i prihvatanje trebaju biti jasne i direktne,” objašnjava šerijatski stručnjak dr. Enes Ljevaković. “Tradicionalno, mladoženja ili njegov zastupnik izgovara ponudu, a mlada ili njen zastupnik prihvatanje, iako redoslijed može biti i obrnut.”

2. Mehr (vjenčani dar)

Mehr je obavezan poklon koji mladoženja daje nevjesti. Ovo je isključivo pravo žene i simbol poštovanja i sigurnosti.

“Mehr nije ‘cijena’ za brak, kako ga neki pogrešno tumače,” naglašava dr. Ljevaković. “To je poklon koji potvrđuje ozbiljnost i predanost muškarca, i pruža ženi finansijsku sigurnost.”

Mehr može biti bilo šta što ima vrijednost – novac, zlato, nekretnina, ili čak nematerijalne stvari poput podučavanja Kur’anu. Kur’an naglašava: “I draga srca ženama vjenčane darove njihove podajte” (En-Nisa, 4).

3. Svjedoci (šahidi)

Za validan nikah potrebna su najmanje dva muška svjedoka (ili jedan muškarac i dvije žene, prema većini pravnih škola). Svjedoci moraju biti punoljetni, mentalno sposobni i muslimani.

“Uloga svjedoka nije samo formalna,” objašnjava imam Velić. “Oni služe kao garancija da je brak javno objavljen i priznat u zajednici, što štiti prava oba supružnika.”

4. Saglasnost obje strane

Obje strane moraju dobrovoljno pristati na brak, bez prisile. Poslanik Muhammed, s.a.w.s., je jasno zabranio prisilne brakove.

“Slobodan pristanak je toliko fundamentalan da brak sklopljen pod prisilom nije validan,” ističe dr. Ljevaković. “Ovo je posebno važno za žene, kojima islam daje puno pravo izbora bračnog partnera.”

5. Odsustvo prepreka za brak

Ne smiju postojati šerijatske prepreke za brak, kao što su bliski krvni srodnici, srodstvo po mlijeku, ili da je žena već udata ili u periodu iddeta (čekanja nakon razvoda ili smrti muža).

Opcione stavke u bračnom ugovoru

Pored obaveznih elemenata, islamski bračni ugovor može sadržavati i dodatne stavke koje definiraju prava i obaveze supružnika:

1. Finansijski aranžmani

Bračni ugovor može definirati kako će se upravljati zajedničkim finansijama, ko će biti odgovoran za koje troškove, i kako će se dijeliti imovina u slučaju razvoda.

“Iako je prema islamu muž odgovoran za izdržavanje porodice, supružnici se mogu dogovoriti o različitim finansijskim aranžmanima koji odgovaraju njihovim specifičnim okolnostima,” objašnjava dr. Ljevaković.

2. Pravo na obrazovanje i rad

Žena može uključiti u bračni ugovor svoje pravo da nastavi obrazovanje ili karijeru nakon braka.

“Često vidimo nesporazume kada se ova pitanja ne razjasne prije braka,” kaže Amina Mulalić, bračna savjetnica. “Jasno definiranje ovih prava u bračnom ugovoru može spriječiti buduće konflikte.”

3. Mjesto stanovanja

Ugovor može specificirati gdje će par živjeti, posebno ako postoji mogućnost preseljenja u drugu zemlju ili grad.

4. Poligamija

Žena može uključiti uslov da muž ne može uzeti drugu ženu bez njenog pristanka, ili da ima pravo na razvod ako on to učini.

“Iako je poligamija dozvoljena u islamu pod strogim uslovima, žena ima pravo postaviti ograničenja u svom bračnom ugovoru,” objašnjava dr. Ljevaković. “Ovo je praksa koja datira još iz vremena ashaba.”

5. Pravo na razvod (talak-e-tafwid)

Žena može zatražiti da joj se delegira pravo na iniciranje razvoda (talak-e-tafwid), što joj daje dodatnu zaštitu u braku.

“Ovo nije u suprotnosti s islamskim principima,” naglašava imam Velić. “Poslanik Muhammed, s.a.w.s., je dozvolio ovu praksu, i mnogi klasični učenjaci je podržavaju.”

Savremeni izazovi i rješenja

Savremeni život donosi nove izazove koji nisu bili prisutni u tradicionalnim društvima, što zahtijeva prilagođavanje bračnog ugovora:

1. Imovinska prava u sekularnim državama

U mnogim zemljama, islamski bračni ugovor nema pravnu težinu u građanskim sudovima. Stoga je važno razmotriti i građanski bračni ugovor koji će biti pravno obavezujući.

“Preporučujemo muslimanskim parovima da, pored islamskog nikaha, razmotre i građanski bračni ugovor koji će biti u skladu s islamskim principima, ali i pravno priznat u zemlji u kojoj žive,” savjetuje advokat Emir Kovačević.

2. Digitalna imovina i intelektualno vlasništvo

Savremeni parovi često posjeduju digitalnu imovinu, online biznise ili intelektualno vlasništvo, što treba razmotriti u bračnom ugovoru.

“Vidimo sve više slučajeva gdje parovi imaju zajedničke online biznise ili digitalne investicije,” objašnjava Kovačević. “Jasno definiranje vlasništva nad ovom vrstom imovine postaje sve važnije.”

3. Međunarodni brakovi

Brakovi između muslimana iz različitih zemalja donose dodatne komplikacije vezane za imigraciju, državljanstvo i kulturalne razlike.

“Međunarodni brakovi zahtijevaju dodatnu pažnju pri sastavljanju bračnog ugovora,” upozorava dr. Ljevaković. “Treba razmotriti pitanja poput prebivališta, državljanstva djece, i kako će se poštovati kulturalne razlike.”

Praktični savjeti za sastavljanje bračnog ugovora

Evo nekoliko praktičnih savjeta za parove koji planiraju sklopiti brak:

1. Edukujte se o svojim pravima

“Prije nego što uđete u brak, važno je da obje strane razumiju svoja prava i obaveze prema islamskom pravu,” savjetuje imam Velić. “Neznanje često vodi do nesporazuma i problema u braku.”

2. Otvoreno razgovarajte o očekivanjima

“Bračni ugovor nije samo pravni dokument, već prilika za par da otvoreno razgovara o svojim očekivanjima od braka,” objašnjava Amina Mulalić. “Ovi razgovori mogu otkriti potencijalne probleme prije braka.”

3. Konsultujte stručnjake

“Preporučujemo konsultacije s imamom koji ima znanje o šerijatskom pravu, kao i s pravnikom koji razumije građanske zakone,” savjetuje Kovačević. “Ovo osigurava da bračni ugovor bude i šerijatski validan i pravno obavezujući.”

4. Razmotrite dugoročnu perspektivu

“Bračni ugovor treba uzeti u obzir ne samo trenutnu situaciju, već i potencijalne promjene u budućnosti,” naglašava dr. Ljevaković. “Razmislite o tome kako će vaš odnos evoluirati kroz različite životne faze.”

5. Budite realni i praktični

“Iako je romantično misliti da ljubav može riješiti sve probleme, praktična pitanja poput finansija, stanovanja i porodičnih obaveza trebaju biti jasno definirana,” savjetuje Mulalić.

Česti nesporazumi o islamskom bračnom ugovoru

Postoji nekoliko čestih nesporazuma o islamskom bračnom ugovoru koje je važno razjasniti:

1. “Bračni ugovor pokazuje nepovjerenje”

Neki smatraju da insistiranje na detaljnom bračnom ugovoru pokazuje nedostatak povjerenja. Međutim, jasno definiranje prava i obaveza zapravo može ojačati povjerenje i spriječiti buduće nesporazume.

“Poslanik Muhammed, s.a.w.s., je podsticao jasnoću u svim ugovorima, uključujući i brak,” podsjeća imam Velić. “Ovo nije pitanje povjerenja, već mudrosti i odgovornosti.”

2. “Bračni ugovor je neromantičan”

Neki se opiru ideji bračnog ugovora jer ga smatraju “neromantičnim” ili “previše poslovnim”. Međutim, jasno definiranje očekivanja može zapravo stvoriti zdraviji i sretniji brak.

“Romantika je važna, ali brak je i ozbiljna obaveza s pravnim i finansijskim implikacijama,” objašnjava Mulalić. “Balansiranje emocionalnog i praktičnog aspekta je ključ uspješnog braka.”

3. “Žena ne treba tražiti dodatna prava”

Neki pogrešno vjeruju da žena koja traži specifična prava u bračnom ugovoru pokazuje nepovjerenje ili nepoštovanje prema mužu. Međutim, islam jasno daje ženi pravo da zaštiti svoje interese.

“Aiša r.a., supruga Poslanika s.a.w.s., je bila poznata po svom znanju o bračnim pravima i često je savjetovala druge žene o njihovim pravima,” podsjeća dr. Ljevaković. “Traženje svojih prava nije nepovjerenje, već mudrost.”

Primjeri iz stvarnog života

Nekoliko parova je podijelilo svoja iskustva s islamskim bračnim ugovorom:

Primjer 1: Međunarodni brak

Fatima iz Bosne i Ahmet iz Turske su u svoj bračni ugovor uključili specifične odredbe o tome gdje će živjeti, kako će odgajati djecu u multikulturalnom kontekstu, i kako će posjećivati obje porodice.

“Naš bračni ugovor nam je pomogao da izbjegnemo mnoge potencijalne konflikte,” kaže Fatima. “Posebno odredba o tome da ćemo živjeti dvije godine u Turskoj, a zatim se preseliti u Bosnu, što nam je dalo jasnu strukturu.”

Primjer 2: Karijera i obrazovanje

Amina i Emir su u svoj bračni ugovor uključili odredbu da Amina ima pravo nastaviti svoje doktorske studije nakon braka, i da Emir preuzima veći dio kućanskih obaveza tokom tog perioda.

“Ova odredba je bila ključna za nas,” objašnjava Amina. “Bez jasnog dogovora, lako bi moglo doći do nesporazuma i frustracija.”

Primjer 3: Finansijski aranžmani

Selma i Adnan su detaljno definirali finansijske odgovornosti u svom braku, uključujući kako će upravljati zajedničkim troškovima, štednjom i investicijama.

“Iako Adnan preuzima primarnu odgovornost za izdržavanje porodice, dogovorili smo se da ću ja upravljati našim investicijama i dugoročnom štednjom,” kaže Selma. “Ovo nam je pomoglo da izbjegnemo mnoge rasprave o novcu koje su česte u brakovima.”

Zaključak

Islamski bračni ugovor nije samo formalnost, već temelj zdravog i uspješnog braka. On pruža jasnoću, zaštitu i sigurnost za oba supružnika, i može spriječiti mnoge potencijalne probleme u budućnosti.

“Brak u islamu je opisan kao ‘mitak galizun’ – čvrst ugovor,” podsjeća imam Velić. “Ova fraza iz Kur’ana naglašava ozbiljnost i svetost bračne veze, koja zaslužuje pažljivo razmatranje i planiranje.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here