Zenica, kao pretežno bošnjačko-muslimanski grad, poznata je po svojoj snažnoj islamskoj tradiciji. U Zenici je uobičajeno vidjeti pune džamije, čuti pozdrav “selam” u trgovinama i institucijama, i osjetiti duh islamijeta u svakodnevnom životu. Međutim, događaj s postavljanjem islamskog bilborda izazvao je značajnu polemiku i zaslužuje pažnju.

Grupa islamskih aktivista postavila je dva bilborda s porukom: „Jelka, Djeda mraz i Nova godina nisu dio islama i tradicije Bošnjaka.“ Ova poruka, premda bi trebala biti razumljiva i prihvatljiva u kontekstu Zenice, izazvala je različite reakcije, od podrške do negodovanja. Grad, prepun bilborda s temama vezanim za Djeda Mraza, Božić i Novu godinu, dočekao je ovu poruku s mješovitim osjećajima.

Važno je napomenuti da u natpisu bilborda postoji određena nepreciznost. Dok je tačno da jelka, Djeda Mraz i Nova godina nisu dio islama, tradicija Bošnjaka je složenija. Prije Drugog svjetskog rata, a posebno u vrijeme Osmanskog carstva, ove prakse nisu bile dio bošnjačke tradicije. Međutim, s dolaskom komunizma i Titovog režima, ove su prakse postale prihvaćene među Bošnjacima, što traje do danas. Iako ove prakse nisu u skladu s islamskim načelima, one su postale dio tradicije većine Bošnjaka.

Noću su se pojavili pojedinci koji su prefarbali bilbord i potpisali ga riječima „Bosanska čast“. Jedan od njih je objavio sliku s komentarom: „Game is over. Ovo je Zenica i ovo je bosanska čast.“ Ovaj čin, umjesto da se doživi kao čin hrabrosti, predstavlja moralno i društveno poniženje, jer se umjesto očuvanja vlastitih vrijednosti, prefarbava poruka koja poziva na povratak islamu i pravim bošnjačkim vrijednostima. Ovakav čin se ne može nazvati bosanskom čašću, već poniženjem za jednog Bošnjaka koji drži do svojih korijena i vrijednosti.

Slavljenje, čestitanje i učestvovanje u novogodišnjim i božićnim proslavama nije dozvoljeno muslimanima prema stavovima gotovo svih savremenih islamskih učenjaka. Ovaj stav je dobro poznat među svjesnim i edukovanim muslimanima. Islamska zajednica (IZ), koja često daje prednost politici, nacionalizmu i tradiciji nad islamskim propisima, ovdje nije mjerodavna.

Ovaj događaj podsjeća na situacije iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, poput Bužima, gdje je postavljen bilbord s božićnom čestitkom u muslimanskoj sredini. Lokalne reakcije su bile promptne, i bilbord je zamijenjen zastavom Bosne i Hercegovine. U ovom kontekstu, potrebno je naglasiti da se ovakvi postupci ne mogu porediti sa Zenicom, jer su povodi i okolnosti drugačiji.

Prefarbavanje i uništavanje islamskih bilborda ne predstavlja bosansku čast, već poniženje za jednog Bošnjaka. Kićenje tuđim perjem i slavljenje tuđih praznika predstavlja sramotu, dok je istinska čast u očuvanju islamskih vrijednosti. Kako je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Zaista Allah uzdiže s ovom Knjigom (Kur’anom) neke narode, a druge spušta i ponižava.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here