U posljednje vrijeme u političkom prostoru Bosne i Hercegovine, posebno u Republici Srpskoj, izbio je novi žestoki sukob između predstavnika opozicije i vladajuće strukture. Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, otvoreno je kritikovao izjavu Sanje Vulić, koja je nedavno izjavila da se „Borenović i Šmit hvataju za slamke spasa jer im politika očito loše ide“. Ova izjava izazvala je oštru reakciju Borenovića, koji je u svojoj replici oštro osudio Vulić, ali i ukazao na širu problematiku vezanu za zloupotrebu javnog novca.
Borenović je Sanju Vulić nazvao mjerom za laž i glupost, naglašavajući kako je upravo ona postala simbol lažnih tvrdnji u političkoj sferi. On posebno ističe da je, dok je SNSD na čelu sa Dodikom godinama šutio i dozvoljavao malverzacije, on kao poslanik javno ukazivao na neprihvatljivost i štetnost odluke o davanju čak 120 miliona KM iz budžeta nepoznatim subjektima iz Viadukta i njihovim pomagačima. Prema njegovim riječima, ta ulaganja su bila „veliko ništa“ i izazivaju duboko nezadovoljstvo i gađenje zbog neodgovornog rasipanja narodnih sredstava.
U svojoj reakciji Borenović je otvoreno prozvao SNSD i njihove ključne ljude da pokažu svoju dosljednost i odgovornost u vezi sa ovom aferom. On je pozvao stranku i njene predstavnike da zaustave daljnje isplate firmama koje žele da iskoriste priliku i opljačkaju javni novac, ili će, kako tvrdi, nastaviti slijepo da se povinuju odlukama koje dolaze iz kabineta visokih lidera poput Šmita i Dodika. U tom kontekstu, on je pomenuo i druge ljude iz vrha SNSD-a, opisavši ih kao „bulumentu ogrezlu u stotine miliona“ koje se vežu za afere poput Viadukta, serdara i kumovskih zgrada.
Poseban akcenat Borenović stavlja na potrebu hitnog pokretanja opsežnih istražnih radnji koje bi uključivale policijsku i pravosudnu aktivnost na najvišem nivou. On tvrdi da čak i režimski SNSD, bar u deklarativnim izjavama, traži ovakve istrage. Zato je neophodno da se:
-
saslušaju i ispituju svi akteri iz vladinih struktura,
-
uključe predstavnici pravosuđa i zakonodavstva,
-
detaljno provere finansijski i pravni aspekti ovog slučaja.
Borenović posebno ukazuje da su u javnim saopštenjima SNSD-ovih medija i predstavnika namjerno izostavljeni ključni akteri koji su učestvovali u sporu sa Viaduktom pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu. Među njima su, kako navodi, premijerka Cvijanović, premijer Višković i njihovi najbliži saradnici, za koje smatra da snose najveću odgovornost za gubitak spora koji je trajao od 2017. do 2022. godine, a čiji su detalji godinama bili strogo čuvani od javnosti.
Borenović je najavio da će uskoro biti jasno da li će doći do naredbe za otvaranje istrage i pozvao je institucije da iskoriste priliku da pokažu hrabrost i dosljednost u borbi protiv korupcije. On je spreman da javno podijeli svoja saznanja o ovom slučaju, koji je došao u fokus javnosti prije nekoliko mjeseci, nakon održanog parlamentarnog saslušanja.
Na kraju svoje izjave, Borenović je uputio nekoliko direktnih pitanja prema Sanji Vulić i njenim medijskim podržavaocima, tražeći od njih transparentnost i objavljivanje imena svih učesnika u arbitražnom sporu sa Viaduktom. Konkretno traži:
-
Imena svih predstavnika Vlade Republike Srpske u ovom sporu – ministara, pomoćnika, savjetnika, advokata i drugih pravnih lica.
-
Imena svih koji su zastupali Viadukt iz Slovenije, uključujući advokate i savjetnike.
-
Objašnjenje zašto su određeni akteri iz vrha vlasti izostavljeni iz zvaničnih saopštenja.
Branislav Borenović ovom prilikom jasno poručuje da samo SNSD i oni koji znaju istinu o ovim imenima i događajima imaju odgovornost da ih saopšte javnosti, jer građani imaju pravo da znaju ko je sve bio uključen u ovu skandaloznu priču.
Zaključno, ovaj incident jasno pokazuje duboke tenzije i sukobe u političkom životu Republike Srpske, posebno u pogledu upravljanja javnim resursima i borbe za transparentnost. Borenovićev istup osvetljava problem korupcije i zloupotrebe u vrhu vlasti, te poziva na hitne i odlučne akcije pravosudnih institucija. U isto vrijeme, iz njegovih riječi vidi se i duboko nepovjerenje u SNSD, koje se reflektuje kroz optužbe za zataškavanje i manipulaciju informacijama.
Ova situacija pokazuje koliko je važno da politički akteri budu odgovorni i spremni na otvoren dijalog sa javnošću, jer samo tako može da se izgradi povjerenje i pravna država koja će služiti interesima građana, a ne pojedinačnih političkih grupa.