Bjegunac od bh. pravosuđa Stevandić se sastaje s mađarskim zvaničnicima dok institucije šute
Uprkos činjenici da se protiv njega vodi istraga i da je za njim raspisana centralna potjernica, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić danas slobodno boravi u Budimpešti, gdje će se u 13 sati sastati s predsjednikom mađarskog parlamenta Laslom Koverom, što je potvrđeno zvaničnim saopćenjem iz NSRS.
Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada je Stevandić označen kao bjegunac od pravosuđa Bosne i Hercegovine, osumnjičen za napad na ustavni poredak BiH. Iako je potjernica za njim aktivna već skoro mjesec dana, nadležne institucije – domaće i međunarodne – još uvijek nisu preduzele konkretne korake u cilju njegovog privođenja ili barem ograničenja kretanja van granica BiH.
Nedjelovanje institucija postaje sve očiglednije, a istovremeno i sve opasnije za pravni poredak države. U javnosti raste zabrinutost zbog poruke koju ovakvi slučajevi šalju – da se zakoni mogu ignorisati, a pravosudne odluke obesmisliti bez ikakvih posljedica.

U posljednjih nekoliko sedmica, Stevandić i predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik – protiv kojeg je takođe raspisana potjernica – slobodno prelaze granice BiH. Obojica su nedavno boravila u Beogradu, gdje su prisustvovali političkom skupu “Ne damo Srbiju” na poziv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Putovanja u inostranstvo nisu novost. Stevandić je već više puta viđen u Srbiji, dok je Dodik, osim Srbije, posjećivao i Izrael i Rusiju – i to u vrijeme kada su njihove potjernice već bile na snazi. Ta putovanja su dodatno pojačala sumnje u postojanje zaštitničkih mehanizama koji djeluju izvan domašaja bh. institucija.
Ovakva praksa izaziva ogorčenje među građanima, ali i sve češće pozive da se prestane s institucionalnim ignorisanjem ovako ozbiljnih slučajeva. Postavlja se ključno pitanje:
Do kada će osobe pod istragom slobodno putovati, sastajati se s međunarodnim zvaničnicima i ponašati se kao da iznad njih ne postoji nijedan zakon ili odgovornost?
I dok pravosudni sistem Bosne i Hercegovine pokušava djelovati u okviru svojih nadležnosti, očigledan je izostanak političke volje, ali i koordinacije s međunarodnim partnerima. Ovakvi slučajevi dodatno urušavaju povjerenje građana u vladavinu prava i otvaraju prostor za slične zloupotrebe u budućnosti.
Stevandićevo pojavljivanje u Budimpešti, kao i Dodikovo učestvovanje u regionalnim političkim dešavanjima, pokazatelji su potpune paralize pravne države, ali i očigledne podrške koju uživaju u nekim vanjskim političkim krugovima.
Građani, analitičari i organizacije civilnog društva sada jasno poručuju – vrijeme je da se država probudi. Pravosuđe ne može biti samo forma bez suštine, a zakoni ne mogu važiti samo za obične građane prenosi pressmediabih