Sjedinjene Američke Države kontinuirano pružaju značajnu vojnu podršku Izraelu, što uključuje godišnju pomoć od 3,8 milijardi dolara i redovne prodaje oružja. Nedavno je Bidenova administracija odobrila još jedan paket oružja vrijedan 680 miliona dolara, koji uključuje stotine bombi malog kalibra i opremu za pretvaranje klasičnih bombi u precizno navođeno oružje.

Kontekst prodaje i primirja

Odobrenje dolazi u trenutku kada Izrael i Hezbollah održavaju krhko primirje. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu istaknuo je da obnova zaliha oružja ima ključnu ulogu u prihvatanju prekida vatre s Libanom. Američki zvaničnici, međutim, negiraju bilo kakvu povezanost između prodaje i primirja.

Kritike i humanitarna situacija

SAD se suočava s kritikama zbog svoje vojne podrške Izraelu, naročito zbog velikog broja civilnih žrtava u Pojasu Gaze. Od oktobra 2023. godine, prema palestinskim zdravstvenim vlastima, poginulo je više od 44.000 Palestinaca. Grupa za ljudska prava i neki američki zakonodavci pozvali su na obustavu prodaje oružja, ističući kršenja međunarodnog prava.

Odgovor američkih vlasti

Portparol State Departmenta naglasio je da su sve isporuke u skladu sa zakonskim regulativama i da je Izrael dužan poštovati međunarodno humanitarno pravo i zaštititi civile. U maju ove godine, predsjednik Biden je privremeno zaustavio dio isporuka oružja zbog izraelske ofanzive na Rafah, ali su druge vojne isporuke nastavile, uključujući veliku prodaju od 20 milijardi dolara u augustu.

Geopolitička važnost

SAD ostaje glavni dobavljač oružja Izraelu, čineći više od 70% izraelskog uvoza oružja, prema Stockholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira. Ova podrška reflektira strateško partnerstvo između dviju zemalja, uprkos kontroverzama i međunarodnim pozivima za veću odgovornost zbog situacije u Gazi prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here