Edin Osmančević, Banjalučanin koji živi u Švedskoj i ima dugogodišnje iskustvo u bankarskoj industriji, osvrnuo se na izjave predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika u vezi sa sankcijama i njihovim utjecajem na banke. Naime, Dodik je, nakon što su na sankcijsku listu stavljeni zvaničnici iz RS-a, izjavio da će banke pronaći način da sarađuju i sa onima koji su pod sankcijama. Osmančević je smatrao da takve tvrdnje nemaju osnovu i da su potpuno neodgovorne, jer nijedna banka neće riskirati svoju poslovnu egzistenciju otvaranjem računa za osobe koje su podložne američkim sankcijama.

Osmančević, koji je veliki dio svog života posvetio bankarskoj industriji, ističe da je potpuno jasno da banke moraju slijediti globalni sistem finansijskih transakcija, a to znači poštovanje regulacija koje uključuju međunarodni platni sistem SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Prema njegovim riječima, SWIFT je ključan za obavljanje međunarodnih novčanih transfera, jer omogućava identifikaciju banaka i drugih finansijskih institucija koje sudjeluju u prijenosu novca. SWIFT kodovi su standardizirani brojevi koji omogućavaju siguran i brz prijenos novca između banaka diljem svijeta.

Osmančević također objašnjava da je SWIFT uspostavljen kako bi se spriječila dominacija bilo koje pojedinačne zemlje ili banke u globalnom platnom sistemu. Ovaj sistem je razvijen zajedničkim naporima američkih i europskih banaka, čime je osigurana ravnoteža u prekograničnim finansijskim transakcijama. Danas je SWIFT mreža u vlasništvu više od 2.000 banaka i finansijskih institucija širom svijeta. Ovaj sistem je temelj međunarodnih bankovnih transakcija i omogućava nesmetanu povezanost između banaka u različitim zemljama. Stoga, kako Osmančević tvrdi, bilo kakvo ignorisanje međunarodnih sankcija od strane banaka u BiH, a naročito u RS-u, značilo bi ozbiljan udarac na poslovanje tih banaka jer bi ih moglo isključiti iz SWIFT mreže.

Sankcije koje su nedavno uvedene prema zvaničnicima RS-a mogu imati ozbiljne posljedice za banke koje budu ignorirale te mjere. Jedna od mjera sankcija koja se već spominje je zabrana obavljanja međunarodnih finansijskih transakcija, što znači da banke koje posluju sa sankcioniranim osobama mogu biti isključene iz SWIFT sistema. Osmančević također naglašava da bi sankcije mogle imati i utjecaj na kartično poslovanje, jer bi sankcionisane banke mogle biti onemogućene da svoje kartice koriste u inostranstvu.

Pored toga, sankcije donose i druge restrikcije za banke u BiH. Na primjer, nakon što sankcije postanu važeće, banke neće smjeti otvarati nove račune za osobe i kompanije koje su pod sankcijama. Sankcionisane osobe neće moći dizati nove kredite, otvarati nova preduzeća, niti ostvarivati nove poslovne aranžmane. Također, bit će im onemogućeno sklapanje novih ugovora, a stari dugovi će morati biti vraćeni. Prema Osmančeviću, iako se ovi procesi mogu činiti birokratski, njihovo poštovanje je ključno za očuvanje integriteta finansijskog sistema.

Osmančević se također osvrnuo na navode da su banke u RS-u pod velikim pritiskom političkih vlasti, koje pokušavaju naći način da sankcionisanim osobama otvore bankovne račune. Navodno, neki pokušavaju koristiti anonimna lica za otvaranje računa za sankcionisana lica, čiji je identitet zaštićen. Osmančević je upozorio javnost da ne vjeruje tim političarima koji tvrde da sankcionisani ljudi mogu slobodno poslovati, jer to nije ništa drugo nego manipulacija. On smatra da su takve izjave samo pokušaj da se prevari javnost i da bi takvi političari trebali odgovarati za svoja djelovanja.

Za kraj, Osmančević poručuje građanima da budu oprezni i informirani, jer je vrlo važno razumjeti posljedice koje sankcije mogu imati na banke i njihove klijente. Prema njegovim riječima, banke koje prekrše međunarodne propise riskiraju svoje poslovanje, a njihovi klijenti mogu se suočiti sa ozbiljnim problemima prilikom obavljanja međunarodnih transakcija. Sankcionisani političari, koji ignoriraju ozbiljnost svoje situacije, mogu se naći u još težoj poziciji ako se ne povuku iz svojih pokušaja manipulacije finansijskim sistemom.

Na kraju, važno je napomenuti da Bosna i Hercegovina, a posebno entitet RS, mora biti svjesna ozbiljnosti međunarodnih sankcija i njihovih dalekosežnih posljedica na financijski sektor. Ignoriranje tih sankcija može imati katastrofalne posljedice, ne samo za banke, već i za cijelu ekonomiju zemlje. Odgovornost za poštivanje međunarodnih normi leži na svim institucijama, a posebno na političarima koji moraju razumjeti da opasne političke igre mogu ugroziti stabilnost financijskog sistema. Kako bi se izbjegli dodatni problemi i komplikacije, važno je da se svi akteri u zemlji okrenu konstruktivnom rješenju i rade na jačanju veze sa globalnim tržištem, bez riskiranja ugrožavanja finansijskih interesa i međunarodnih odnosa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here