Od naredne godine, alkohol će biti dozvoljen u 600 odabranih turističkih zona širom kraljevine, isključivo u objektima koji imaju turističku svrhu. To uključuje:
-
Luksuzne hotele
-
Turistička naselja
-
Licencirane predstavništva i objekte
Ova promjena ima za cilj da se stranim turistima i posjetiocima olakša boravak u zemlji, posebno uoči dva velika međunarodna događaja:
-
Expo 2030 u Rijadu
-
Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2034. godine
Zabrana iz 1952. godine – pozadina i povod
Zanimljivo je da zabrana alkohola iz 1952. godine nije imala direktnu vezu sa šerijatskim zakonom, kako se često vjeruje. Sve je počelo nakon tragičnog incidenta na jednoj kućnoj zabavi.

Naime, princ Mishari, sin osnivača Kraljevine Saudijske Arabije – kralja Ibn Sauda, pijan je na jednoj zabavi koju je organizovao zamjenik britanskog konzula Cyril Ousman, uzeo pištolj i usmrtio britanskog diplomatu. Incident je potresao kraljevsku porodicu, a kralj Ibn Saud je, kao odgovor na taj događaj, donio odluku o potpunoj zabrani alkohola, koja je trajala sve do danas.
Princ Mishari je bio osuđen na doživotni zatvor, ali je oslobođen nakon nekoliko godina, dok je ubistvo ostalo upamćeno kao povod za drastičnu promjenu politike u zemlji prenosi pressmediabih
Teškoli vam se, Arapi! Zar prodajate vjeru za pare?!
“O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje odvratne su stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite, da biste postigli što želite.”