Albanske vlasti su poduzele drastične mjere nakon tragičnog incidenta u kojem je 14-godišnji učenik Martina Cani, iz devetogodišnje škole “Fan Noli”, ubijen u centru Tirane. Ova tragedija, koja se dogodila 18. novembra, potaknula je Vladu Albanije da preispita utjecaj društvenih mreža na mlade i donese odluku o blokiranju TikToka u zemlji, što je objavljeno 21. decembra.

Ministarka obrazovanja Ogerta Manastirliu je istaknula da je blokada TikToka dio širih napora za povećanje fizičke i digitalne sigurnosti u školama. Na završnom sastanku nacionalnih konsultacija sa nastavnicima i roditeljima, Manastirliu je naglasila da društvene mreže imaju ozbiljan utjecaj na ponašanje djece i njihovu sigurnost, što zahtijeva odlučnu reakciju države.

Razlog za zabranu

Tragedija u Tirani izazvala je val uznemirenosti u javnosti, posebno zbog načina na koji su društvene mreže bile korištene u vezi s incidentom. Nakon ubistva Martine Canija, na TikToku su se pojavljivali uznemirujući snimci maloljetnika koji su veličali ubistvo, dok su na Snapchatu objavljene fotografije počinioca, uključujući slike noža i povrede na njegovoj ruci. Ove objave, koje su kružile internetom, dodatno su šokirale zajednicu i pokazale opasnosti koje društvene mreže mogu predstavljati ako nisu adekvatno regulisane.

Mjere protiv društvenih mreža

Vlada je odmah nakon incidenta pokrenula rasprave o suzbijanju štetnog utjecaja društvenih mreža na mlade. Pored blokade TikToka, razmatrane su dodatne mjere za kontrolu platformi poput Snapchata. Manastirliu je izjavila da su ove mjere dio šireg paketa politika na kojima rade Nacionalna uprava za cyber sigurnost i Nacionalna agencija za informaciono društvo.

Društvena reakcija

Blokada TikToka izazvala je različite reakcije u Albaniji. Dok neki pozdravljaju ovu odluku kao korak ka zaštiti djece od štetnog sadržaja i nasilja na internetu, drugi upozoravaju na potrebu za balansiranjem sigurnosnih mjera i slobode izražavanja. Eksperti za digitalnu sigurnost ističu da ovakvi potezi zahtijevaju dugoročnu strategiju koja uključuje edukaciju djece i roditelja o odgovornom korištenju interneta, kao i strožiji nadzor sadržaja na društvenim mrežama.

Zaključak

Ubistvo Martine Canija i kasniji utjecaj društvenih mreža na ponašanje maloljetnika pokazali su hitnu potrebu za regulacijom digitalnog prostora. Albanska vlada prepoznala je ovaj problem i poduzela konkretne korake, ali ostaje izazov u osiguravanju da ove mjere zaista donesu željene rezultate i doprinesu sigurnijem okruženju za djecu prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here