Profesorica Jasna Bajraktarević, gostujući u emisiji Pressing na N1, podijelila je svoja razmišljanja o izazovima savremenog društva, posebno naglašavajući probleme u međuljudskim odnosima i komunikaciji uzrokovane prekomjernim korištenjem mobilnih telefona.
Razočarenje odlaskom u inostranstvo
Bajraktarević je istakla da su ljudi koji su posljednjih godina otišli iz zemlje često razočarani uvjetima života u inostranstvu:
- „Ono što im se tamo nudi često je lošije nego ovdje. Ključno je više raditi i izgraditi snažan moral. Moral počinje od nas samih – to je ono što radimo kada nas niko ne gleda,“ naglasila je.
Problem moralnih vrijednosti
Prema njenim riječima, povratak ličnog morala ključan je za društveni napredak:
- „Ako smo moralni, nećemo podržavati korupciju i pojavljivati se tamo gdje ne pripadamo. Kada obnovimo moral, vraćamo sve.“
Povećana agresivnost među djecom
Profesorica je izrazila zabrinutost zbog sve češće agresivnosti kod djece:
- „Djeca danas pokazuju ozbiljne agresivne ispade već od desete godine. Roditelji su izgubili kredibilitet i teško im je uspostaviti autoritet.“
Nedostatak komunikacije zbog telefona
Jedan od ključnih problema, prema Bajraktarević, je i nedostatak komunikacije unutar porodica zbog stalnog korištenja mobitela:
- „Četveročlana porodica sjedi za stolom, ali svako gleda u svoj telefon. Pokušajte postaviti jednostavno pitanje: ‘Je li ti telefon važniji od mene?’ Ako dijete ne odgovori ili ne odloži telefon, roditelji moraju shvatiti da postoji ozbiljan problem.“
Utjecaj telefona na razvoj djece
Posebno je upozorila na negativan utjecaj tehnologije na djecu:
- „Mozak djeteta koje koristi telefon do 14. godine razvija se drugačije u odnosu na dijete koje ne koristi. To može imati ozbiljne posljedice na njihov kognitivni i emocionalni razvoj.“
Profesorica Bajraktarević svojim porukama poziva na dublju introspekciju i ponovno uspostavljanje zdravih društvenih vrijednosti i komunikacije u porodici.