S praznicima dolazi i povećana aktivnost na internetu – od online kupovine do slanja poruka prijateljima i porodici. Nažalost, ovo razdoblje predstavlja idealnu priliku za hakere da iskoriste povećanu digitalnu aktivnost i sprovedu različite vrste prevara. Prema Googleu, broj online prijetnji rapidno raste od novembra, a ovo predstavlja poseban izazov za zaštitu korisničkih inboxa.
Tri najčešće vrste prevara
Google je izdvojio tri vrste e-poruka na koje korisnici trebaju obratiti pažnju:
- Prijevare s fakturama – Ove e-poruke uključuju lažne fakture koje često sadrže telefonski broj. Pozivanjem broja, korisnici dospijevaju do lažnih agenata koji pokušavaju ukrasti novac tvrdeći da postoji dug koji treba podmiriti.
- Prijevare sa slavnim osobama – Prevaranti šalju e-poruke u kojima tvrde da poznate ličnosti podržavaju određene proizvode. Ove kampanje koriste asocijaciju sa slavnim osobama kako bi izgradili povjerenje i uvjerili žrtve u ponude koje izgledaju predobro da bi bile istinite.
- Prijevare s iznuđivanjem – Ove e-poruke uključuju prijetnje, poput tvrdnji da će osobni podaci korisnika biti objavljeni osim ako se ne plati otkupnina. Neke čak sadrže detalje poput kućnih adresa i slika lokacije kako bi zastrašile žrtve.
Kako se zaštititi?
Google preporučuje nekoliko ključnih koraka za izbjegavanje prevara:
- Usporite: Ne reagujte impulzivno na poruke koje stvaraju osjećaj hitnosti. Uzmite vrijeme da postavite pitanja i razmislite.
- Provjerite pošiljatelja: Uvijek provjerite adresu e-pošte i detalje poruke. Ako nešto izgleda sumnjivo, istražite dodatno.
- Budite oprezni s ličnim podacima: Ugledne osobe ili agencije nikada neće tražiti osjetljive podatke putem e-pošte.
- Prijavite sumnjive poruke: Označite ih kao spam kako biste zaštitili sebe i druge korisnike.
Googleove zaštitne mjere
Google ističe da Gmail ima visok nivo uspješnosti u blokiranju ovakvih prevara, ali napadači se stalno prilagođavaju i pokušavaju pronaći nove načine zaobilaska sigurnosnih sistema. Zbog toga je važno da korisnici ostanu oprezni i aktivno prijavljuju sumnjive poruke.
Praznična sezona trebala bi biti vrijeme radosti i sigurnosti, a slijedeći ove savjete možete osigurati ugodnije iskustvo na internetu, bez neugodnih iznenađenja u vašem inboxu prenosi pressmediabih