Pitanje:

Esselamu alejkum šejh. Pojavila se slika na internetu sa ovogodišnje dženaze namaza u Potočarima na kojima su muškarci i žene izmiješani za vrijeme klanjanja namaza, pretpostavljam podne i ikindije (možda i dženaze, ne znam). Jedan poznanik mi je rekao da se reis obratio prije samog klanjanja i rekao da je iznimna situacija i da nije problem. Je li to ispravno?

Odgovor:

Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu, neka je salavat i selam na posljednjeg Vjerovjesnika, a zatim:

Osnovni princip kada muškarci, žene i djeca klanjaju u džematu jeste da se prvo poredaju muškarci u safove, zatim djeca, a potom žene. Ovaj redoslijed je zasnovan na hadisu koji bilježi Enes, radijallahu anhu, a prenose ga Buhari i Muslim. U njemu se navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, predvodio namaz u kući Enesa, radijallahu anhu, gdje su Enes i jetim stali iza Poslanika, a njegova majka (u drugom rivajetu nana) iza njih.

Što se tiče namaza u džematu kada su muškarci i žene izmiješani u safovima, nema razilaženja među učenjacima da je to suprotno sunetu. Većina učenjaka smatra da je to ili zabranjeno (haram) ili u najmanju ruku mekruh (pokuđeno).

Međutim, kada se postavi pitanje o valjanosti namaza u takvoj situaciji, učenjaci su podijeljeni:

  1. Prvo mišljenje: Većina učenjaka (džumhur), uključujući malikije, šafije i hanbelije, smatra da je namaz valjan i muškarcima i ženama. Oni ovo mišljenje temelje na tome da je pravilno poredanje u safove od potpunosti namaza, ali ne i šart (uvjet) valjanosti namaza. Prema ovom mišljenju, iako je neprikladno da muškarci i žene budu izmiješani u safovima, takav namaz je i dalje ispravan.
  2. Drugo mišljenje: Hanefijski mezheb zauzima stav da je namaz muškarcu koji stoji odmah pored žene, bilo sa desne, lijeve strane ili iza nje, pokvaren. Prema ovom mišljenju, ako dvije žene klanjaju jedna pored druge dok su muškarci pored i iza njih, namaz četvorici muškaraca (dvojici sa strane i dvojici iza njih) je pokvaren. Međutim, za ovo mišljenje nema direktnog šerijatskog dokaza u vjerodostojnim izvorima.

Odabrano mišljenje: Prema onome na čemu se slaže većina učenjaka, tj. da je namaz valjan za sve prisutne, mišljenje je da u izuzetnim situacijama poput ove, gdje je došlo do miješanja muškaraca i žena u safovima, namaz ostaje ispravan. Iako nije poželjno da se ovakve situacije dešavaju, ako se dogode, treba ih tretirati kao iznimne okolnosti, posebno kada je u pitanju masovno okupljanje poput dženaze u Potočarima.

Važno je napomenuti da se ovakve situacije trebaju nastojati izbjegavati i da je poželjno da se safovi organizuju u skladu sa sunetom, kako bi se izbjegli nesporazumi i neprikladnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here