Islam se kroz svoju historiju suočavao s različitim izazovima, uključujući sukobe s paganizmom, judaizmom i kršćanstvom. Ti sukobi su, iako su promijenili oblike, ostali prisutni i danas, više od četrnaest stoljeća kasnije.
Pogani u Indiji, kao što su hindusi, često vrše nasilje nad muslimanima, a ta situacija se nije značajno promijenila kroz vrijeme. U mnogim dijelovima Indije, gdje muslimani čine manjinu, zabilježeni su masakri i progoni, dok je odgovor na te zločine često izostao, a pravda ostala nedostižna.
Krstaški ratovi, iako davno završeni, imaju svoje moderne ekvivalente. Savremeni sukobi, posebno u Africi i na Bliskom istoku, pokazali su da mržnja prema islamu i muslimanima nije nestala. Muslimanska krv i dalje se prolijeva, a svijet često zatvara oči pred tim zločinima, dok se islam i dalje nepravedno optužuje za nasilje i terorizam.
Cionistički pokret i sukob s Palestincima također su primjer kontinuiranog ugnjetavanja muslimana. Od početka okupacije Palestine, hiljade muslimana su ubijene ili prisilno raseljene, dok se njihovim pravima na život i slobodu kontinuirano uskraćuje.
Kroz stoljeća, islam se susretao s neprijateljstvom i progonom, ali uprkos tome, njegova poruka i učenja ostaju postojani. Muslimani su pozvani da se oslone na Allaha i da se suprotstave nepravdi. U Kur’anu i hadisu, džihad se spominje kao plemenit čin, ali ne u smislu nasilja, već u smislu borbe za pravdu, istinu i zaštitu ljudskih prava.
Historijski, muslimani su izgradili civilizaciju na temeljima pravde i pobožnosti, pod vodstvom Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Danas, mnogi muslimani su možda izgubili taj duh, previše fokusirani na materijalni svijet, ali istinski vjernici će uvijek ostati na putu Kur’ana i Sunneta, sve do Sudnjeg dana.
Piše: šejh Muhamed el-Gazali / Preveo i prilagodio: Abdusamed Nasuf Bušatlić za saff.ba