Laganje u Islamu: Slučaj Ebu Bekra Prilikom Hidžre

Mnogi kritičari islama tvrde da je Ebu Bekr izrekao laž tokom hidžre kada je izgovorio poznatu rečenicu. Međutim, važno je razumjeti kontekst i značenje njegovih riječi kako bi se ispravno prosudilo o ovom događaju.

Primjer situacije u kojoj je čovjek naišao na Poslanika Muhammeda i Ebu Bekra tokom njihove hidžre pruža uvid u ovo pitanje. Laganje je strogo zabranjeno u islamu prema Kur’anu, Sunnetu i konsenzusu islamskih učenjaka. Ipak, dozvola za laganje postoji u određenim situacijama, i to samo kao izuzetak iz opće zabrane.

Prema hadisu koji bilježi Muslim u svom Sahihu (4717), Ummu Kulsum, radijallahu anha rekla: Nisam čula Allahovog Poslanika alejhi ve sellem, da je dozvolio laganje osim u tri slučaja: ratu, izmirivanju ljudi i u komunikaciji između muža i žene.” Ovaj hadis ukazuje na izuzetke kada je laganje dozvoljeno, ali i tada nije riječ o direktnom laganju, već o korištenju dvosmislenosti i aluzija.

Imam Kadi također potvrđuje da nema razilaženja među učenjacima oko dozvole laganja u ova tri slučaja. Međutim, učenjaci se razlikuju u tumačenju što se podrazumijeva pod tim laganjem. Prema većini učenjaka, laganje u osnovi nije dozvoljeno, a u slučajevima gdje je prenešeno da je dozvoljeno, zapravo se misli na korištenje dvosmislenosti i aluzija, a ne na čisto i namjerno laganje.

Primjer događaja iz sire, kada su Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, i Ebu Bekr, radijallahu anhu,anhu, činili hidžru, jasno pokazuje ovu praksu. Kada ih je susreo čovjek i upitao Ebu Bekra ko je Poslanik, Ebu Bekr je odgovorio: “Upućivač (vodič), pokazuje mi put.” Čovjek je razumio da je Poslanik njegov vodič na putovanju, dok je dublje značenje bilo da je Poslanik onaj koji upućuje ljude na Pravi put, tj. Islam, što je istina.

Ovaj događaj pokazuje kako Ebu Bekr nije izrekao laž, već je upotrijebio dvosmislenu izjavu koja je bila istinita u oba konteksta. Korištenje dvosmislenosti i aluzija u situacijama nužde ili opasnosti može biti dozvoljeno, ali to ne znači da je direktno laganje prihvatljivo.

Zahvaljujemo vam što ste pročitali ovaj tekst i nadamo se da je bio koristan za razumijevanje islama i njegovih principa o istini i laži. Ako imate dodatnih pitanja ili želite saznati više, slobodno nas kontaktirajte.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here