Darijana Filipović o Trećem Entitetu i Političkom Položaju Hrvata u BiH
Darijana Filipović, istaknuta kandidatkinja za članicu Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz redova HDZ-a, iznijela je svoje stavove na nedavnoj tribini održanoj u Zagrebu, koju je organizovala Zajednica utemeljitelja HDZ-a. Ova tribina je poslužila kao platforma za raspravu o političkoj situaciji Hrvata u Bosni i Hercegovini, kao i o mogućim rješenjima ustavne krize koja se već duže vrijeme osjeća u zemlji. Ovaj događaj okupio je mnoge političke analitičare, novinare i predstavnike hrvatske zajednice, što je dodatno podstaklo važnost teme koja se razmatrala.
U svom izlaganju, Filipović je posebno istakla ideju trećeg entiteta, koji bi mogao predstavljati jedno od rješenja za aktuelne probleme. Prema njenim riječima, razgovori o trećem entitetu nisu novi, već su se vodili već tokom pregovora o Vašingtonskom i Dejtonskom sporazumu. Naime, tokom ovih pregovora, Hrvatska je insistirala na zaštiti interesa Hrvata u BiH, što je kasnije dovelo do uspostavljanja složenog političkog sistema koji danas imamo. Filipović je naglasila da, iako nije primarni fokus političkog djelovanja, ova ideja i dalje ima podršku u političkim krugovima bliskim HDZ-u, što ukazuje na njenu relevantnost u trenutnom političkom kontekstu.
Filipović je izjavila da ukoliko se nastavi nepravda prema Hrvatima u Bosni i Hercegovini, treći entitet će biti jedno od razmatranih rješenja. “Ako se ovakav odnos prema Hrvatima nastavi, treći entitet ostaje jedan od modela na koji hrvatski narod nastoji odgovoriti na nepravdu koja mu se događa,” rekla je Filipović, ističući time ozbiljnost situacije s kojom se Hrvati suočavaju u BiH. Ova izjava pokazuje da se Hrvati osjećaju sve više marginalizovani u političkom životu, što dodatno komplikuje situaciju, s obzirom na to da se njihova prava često ne poštuju u okviru postojećeg ustavnog okvira.
Osim toga, Filipović je izrazila zabrinutost zbog načina na koji se ideja trećeg entiteta prikazuje u Sarajevu. Prema njenim riječima, ta ideja je često negativno prikazana, s ciljem da se ograniče politički stavovi Hrvata. “Ovo je definitivno pokušaj da se zaustave politička promišljanja hrvatskog naroda o tome kako otkloniti neravnopravnost,” dodala je ona. Ova izjava reflektuje osjećaj frustracije među Hrvatima u BiH, koji se bore za svoja prava i političku ravnopravnost. U tom kontekstu, Filipović je pozvala na dijalog svih zainteresovanih strana kako bi se postigla održiva rješenja i smanjila napetost među različitim etničkim grupama.
U kontekstu predstojećih izbora, Filipović je komentarisala i druge kandidate za Predsjedništvo BiH, a posebno se osvrnula na Slavena Kovačevića i Zdenka Lučića. Kovačević, koji se kandiduje kao hrvatski predstavnik, nastoji dobiti podršku bošnjačkog biračkog tijela, što je prema Filipović, u suprotnosti s interesima Hrvata. “Svaki dodatni kandidat za hrvatskog člana Predsjedništva smanjuje šanse Hrvatima da izaberu svog legitimnog predstavnika,” izjavila je Filipović, čime je još jednom naglasila važnost jedinstva Hrvata u političkom procesu. Ova situacija dodatno ukazuje na potrebu za strategijom koja će osigurati jedinstven nastup Hrvata na izborima, kako bi se izbjegle podjele unutar zajednice.
Filipovićeve izjave dolaze u trenutku kada se politička situacija u Bosni i Hercegovini čini sve složenijom, a odnosi između različitih etničkih grupa dodatno se kompliciraju. S obzirom na to da se u BiH osjećaju posljedice dugotrajne političke nestabilnosti, pitanje trećeg entiteta postaje sve relevantnije, a njegovo razmatranje neizbježno otvara rasprave o budućnosti države kao cjelokupne jedinice. Kako Bosna i Hercegovina nastavlja da se suočava s izazovima, političke stranke i lideri će morati raditi na pronalaženju rješenja koja će zadovoljiti sve strane, a posebno one koji se osjećaju marginalizovano, poput Hrvata.
U tom svjetlu, važno je napomenuti da se većina građana, bez obzira na etničku pripadnost, nada da će politički lideri pronaći zajednički jezik kako bi se izbjegli novi sukobi i potražilo rješenje koje će biti korisno za sve. Samo kroz otvoren dijalog i međusobno poštovanje različitih identiteta može se izgraditi stabilna budućnost za Bosnu i Hercegovinu. Filipović je istaknula da je upravo to ključno za budući razvoj zemlje – potreba za uključivanjem svih stranaka i etničkih grupa kako bi se došlo do održivih rješenja. U suprotnom, Bosna i Hercegovina će se i dalje suočavati s izazovima i preprekama na putu ka stabilnosti i prosperitetu.













