Brak je jedna od najvažnijih društvenih institucija koja zauzima centralno mjesto u svim religijama, društvenim sistemima i svjetonazorima. U islamu, brak ima posebnu važnost i značaj, te je okružen brojnim i raznovrsnim uvjetima. Nijedna islamska institucija nije toliko regulirana kao brak, koji ima četiri glavne kategorije uvjeta. Ovi uvjeti osiguravaju sve potrebne pretpostavke za uspješno, plodonosno i trajno funkcionisanje braka. Posebno je važno napomenuti da tzv. mješoviti brakovi, u kojima supružnici dolaze iz različitih religijskih ili etničkih pozadina, često ne ispunjavaju sve potrebne pretpostavke za uspješno funkcionisanje. Ovo je naročito izraženo u sredinama s izraženim međunacionalnim i međuvjerskim tenzijama, poput naše države.

Nema univerzalnog šeri’atskog propisa za sve konfesionalno mješovite brakove u svim situacijama. Propisi variraju u zavisnosti od specifičnih okolnosti i osoba koje stupaju ili su već u takvom braku. Na primjer, muslimanki je strogo zabranjeno da se uda za nemuslimana, inovjerca, ateistu ili agnostika. Ukoliko se to ipak desi, takav brak se smatra šeri’atski ništavnim. U slučaju da se djeca rode u takvom braku, majka je obavezna da ih odgaja kao muslimane.

Što se tiče ženidbe muslimana s pripadnicom ehl-i kitaba (židovkom ili kršćankom), propisi variraju u zavisnosti od situacije, osobe i okolnosti. U našoj zemlji, mješoviti brakovi su se često forsirali iz političkih ili ideoloških razloga, zbog čega je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini ranije izdala fetvu da takvi brakovi nisu dozvoljeni na osnovu općeg interesa muslimana (masleha ‘amme). Iako ta fetva formalno nije povučena, praksa je pokazala da su se takvi brakovi ipak sklapali pred imamom.

Bez obzira na ovu fetvu, pojedinačni brak muslimana s kršćankom ili židovkinjom ne može se automatski proglasiti ništavnim samo zbog konfesionalne razlike. Postoji načelna kur’anska dozvola za sklapanje takvog braka, ali o ispunjavanju uvjeta za primjenu ovog propisa odlučuje nadležna islamska vlast. Na kraju, važno je da se svi brakovi, bez obzira na religijsku ili etničku pozadinu supružnika, temelje na međusobnom poštovanju, razumijevanju i ispunjavanju vjerskih i moralnih uvjeta koji osiguravaju dugotrajnu sreću i stabilnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here