U posljednje vrijeme u medijima se intenzivno raspravlja o političkoj situaciji u okviru Demosa, stranke čiji je lider i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović. Uz pojavu sve češćih glasina o unutrašnjim previranjima, prijelazima članova i rasipanju odbora, Čubrilović je odlučno reagirao, naglašavajući da takve promjene ne predstavljaju krizu, već prirodan i očekivan dio demokratskog života. Njegov stav je jasan – politika je uvijek vođena interesima, a ne sentimentima, te stoga svaki prelazak ili promjena funkcije može biti opravdana i razumljiva.

Kratkom, ali upečatljivom izjavom „DEMOS nije ni zatvor. Svako može da ode ako želi“, Čubrilović je jasno poručio da stranka ne guši slobodu pojedinaca. Time je pokazao da je DEMOS otvoren za one koji ostaju uz viziju, ali istovremeno fleksibilan za promjene u sastavu.

U intervjuu za Srpskainfo, Čubrilović je detaljno objasnio dinamiku stanja unutar stranke. Iako su mnogi tumačili prelazak 13 od ukupno 75 odbornika kao znak ozbiljne krize, sam Čubrilović takve tvrdnje smatra precijenjenim. Naprotiv, on vidi situaciju kao normalan proces unutar demokratskog političkog okruženja, u kome:

  • pojedinci mogu da mijenjaju stranačku pripadnost,

  • koalicioni odnosi podrazumijevaju promišljanje u svjetlu ličnih i kolektivnih interesa,

  • nastalog talasa prelazaka ne treba vidjeti kao raspad, već kao prilagodbu novim okolnostima.

Na temu odnosa s koalicionim partnerima, Čubrilović je istakao da je DEMOS ostao kredibilan i pouzdan saveznik. Iako je svjestan da politika ne funkcioniše na osnovu ljubavi, već interesa, istakao je da je napad na Demos bio nezaslužen ili premalen prema stvarnim razlozima prelazaka članova. Navodi da preispitivanje prelaska funkcionera ne otkriva stvarnu namjeru drugih stranaka, ali smatra da će analiza pokazati ima li tu povezanosti s drugim interesima – bilo političkim, ličnim ili karijernim.

Posebno je potencirao da su preešli samo pojedinci, dok je većina odborničkog tijela ostala dosljedna DEMOS-ovoj politici. Jednom kada se uzme u obzir da je troje ili četvero novih članova došlo u stranku, jasno je da nije riječ o majornoj fragmentaciji. Prema Čubrilovićevom viđenju, ishod nije fragmentacija, već preraspodjela unutar demokratski prihvatljivih okvira.

Što se tiče političkog konteksta, Čubrilović je otkrio da je o svemu razgovarao sa Miloradom Dodikom, bivšim predsjednikom RS i aktuelnim liderom SNSD-a. Činjenica da je dobio Dodikovu podršku: „Rekao je da treba da ostanemo partneri“, sugerira da Demos neće biti marginalizovan unutar koalicije, već da ostaje njena sastavna i značajna komponenta. Ova poruka predstavlja stabilizirajući faktor i potvrđuje da DEMOSova uloga u vlasti ostaje neupitna, unatoč poteškoćama.

Pored unutrašnjih tema, Čubrilović u svom obraćanju nije izbjegao komentare na aktuelne infrastrukturne projekte, posebno na izgradnju autoputa Banjaluka – Prijedor. I dok neki vidjeti ovakav projekat kao političku platformu, Demosov ministar saobraćaja i veza naglašava potrebu za realizacijom ovih ogromnih građevinskih poduhvata, koji:

  1. Poboljšavaju regionalnu mobilnost,

  2. Otvaraju ekonomske prilike za udaljene opštine i gradove,

  3. Povezuju strateške centre RS-a i doprinose ravnomjernom razvoju njenih dijelova.

Štaviše, Čubrilović je objasnio da realizacija ovih projekata ide nešto sporije zbog administrativnih procedure i koordinacije s višim i nižim nivoima vlasti, ali da nema sumnje u održivost i planiranost istih. On naglašava da DEMOS svojim prisustvom u vlasti garantuje da prioritet ostane na infrastrukturnim ulaganjima, a ne na preranom zasićenju medijskih opsesija prelascima.

U smislu unutrašnje i spoljne komunikacije, Čubrilović jasno transkribuje sami smisao politike – razumatljive i konkretne poteze, ne retoriku bez sadržaja. Njegovo insistiranje na pitanjima kao što su infrastrukturna ulaganja, državni koalicioni dogovori i održivost interesno balansiranih odluka, odaju utisak politike koja je fokusirana na rezultate, a ne na medijske senzacije.

Zaključno, Čubrilovićeva poruka glasi ovako: DEMOS je jaka, demokratski otvorena stranka čije su vrijednosti urađene kroz pragmatizam i odgovornost, a ne kroz isključivost. Iako se političko okruženje mijenja, što se odražava i kroz prelaze članova, to ne mora nužno dovesti do urušavanja stranačke organizacije niti dovesti do prekida koalicije.

Na kraju, njegova izjave služe kao podsjetnik da prehrivanje transformacija unutar političkih stranaka nosi sa sobom prilike za redefinisanje njihovih političkih opcija i strateške orijentacije. Dok se lideri osiguravaju da su temeljno provedeni infrastrukturalni planovi i stabilni poslovni odnosi u vladi, DEMOS ostaje otvoren, stabilan i spreman da nastavi svoju ulogu u političkoj areni Republike Srpske.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here