Uvod: Odluka da se donese novi glas o tragičnim događajima iz Srebrenice, koji je probudio i najtvrđa srca na globalnoj sceni, donio je prisutnima u UN‑u moment istinske emocionalne i moralne refleksije. Munira Subašić, čelnica Udruženja „Majke enklave Srebrenica i Žepa“, svojim je govorom postavila jasne temelje istine – ne samo prema žrtvama, već i prema cijelom svijetu. Ivica Puljić, čije su riječi zabilježene za Dnevnik 2 na Federalnoj televiziji, procijenio je da je njen nastup „osvijestio i najtvrđe“, potvrđujući koliko istina ima snagu čak i pred diplomatskim elitama.

Razrada: U političkom i diplomatskom dometu, Subašić je usmjerila svu emociju, bol i težinu istine prema prisutnima – diplomatskoj zajednici iz 193 države, među kojima mnogi, pa čak ni mlađi diplomati, nisu bili upoznati s činjenicama o Srebrenici. Njezin govor proglašen je dirljivim i potresnim:

  • Diplomati su je nagradili ovacijama, što ukazuje na to da je poruka prevladala jezične i političke prepreke.

  • Izazvala je emotivan odjek, prenoseći ozbiljnost i nužnost prekidanja poricanja potvrđenih činjenica genocida.

  • U UN‑a je kao poslanik diplomatije BiH ostvarila značajan uspjeh – podsjetnik da je prošle godine usvojena Rezolucija koja priznaje genocid u Srebrenici, što Puljić naziva najvećim uspjehom BiH na vanjskom planu od osnivanja države.

Puljićevi komentari ne staju na emotivnoj rezonanci. On dalje podsjeća na američku geopolitičku dimenziju podrške:

  • SAD dosljedno podržava euroatlantsku perspektivu Bosne i Hercegovine, što je potvrđeno kroz višestruke rezolucije Kongresa.

  • On napominje da je upravo nedavno Kongres SAD‑a usvojio treću rezoluciju u posljednjih 30 godina o prepoznavanju genocida u Srebrenici.

  • Ovaj diplomatski iskaz potvrđuje da američka politika ostaje stabilna i posvećena integritetu i suverenitetu BiH, bez obzira na unutrašnje promjene vlasti.

Osim rezolucije, tu su i konkretni diplomatski koraci:

  1. Američki emisari posjetili su Sarajevo, što potvrđuje aktivno pratnje američke administracije.

  2. Postoji informacija – iako još ne i zvanična potvrda – da bi uskoro mogao uslijediti susret ministra vanjskih poslova BiH, Elmedina Konakovića, s državnim sekretarom Marco Rubiom u Washingtonu.

  3. Ako se susret dogodi, to će dodatno ojačati međunarodnu vidljivost Bosne i Hercegovine, njen politički glas i diplomatski kapacitet.

Puljić je naglasio značaj takvih susreta – ne samo formalni ritual nego važan kanal za prezentaciju stanja i potreba zemlje, te za izgradnju povjerenja između strateških partnera i Bosne i Hercegovine. Prisustvo i angažman Ministarstva vanjskih poslova na ovim razinama potvrđuje zrelost i ozbiljnost diplomatskog nastupa države u međunarodnoj politiku.

Zaključak: Gledano kroz prizmu ovog snažnog govora, ali i reakcije međunarodne zajednice, jasno je da se radi o prekretnici u ambasadorskoj i političkoj reprezentaciji Bosne i Hercegovine. Munira Subašić, njena nevjerovatna sposobnost da prenese osjećanje i suštinu bola, postala je glas cijele države na globalnoj pozornici. Ivica Puljić je to prepoznao i istaknuo – ovacije i diplomatski utjecaj koji je uslijedio, putem rezolucije i povezivanja s najvišim američkim institucijama, nisu samo simbolični gest, već potvrda da istina i sjećanje mogu imati stvaran, dugoročni utjecaj na politiku i međunarodne odnose.

Ovaj trenutak u UN‑u, s takvom dozom emotivne i političke snage, neminovno oplemenjuje BiH i potvrđuje da je transparentnost, istina i globalna podrška nužan preduvjet za stabilnost, uspjeh i međunarodnu afirmaciju naše zemlje.

Ono što posebno dobija na značaju u svjetlu govora Munire Subašić i reakcija međunarodne zajednice jeste činjenica da se istina o genocidu u Srebrenici konačno afirmiše ne samo kao istorijska činjenica, već i kao univerzalna opomena. Njena poruka nadilazi granice Bosne i Hercegovine – ona je adresirana cijelom čovječanstvu, upozoravajući da poricanje genocida nije samo politički čin, već i nastavak nasilja nad žrtvama i njihovim porodicama. U tom smislu, njeno obraćanje predstavlja moralni kompas koji ukazuje na to koliko je važno očuvati istinu, dokumentovati zločine i nastaviti borbu za pravdu i priznanje. Njena snaga leži u jednostavnosti riječi koje nose težinu ličnog gubitka, ali i dostojanstva. U svijetu gdje se revizionizam i negiranje prošlosti sve češće koriste kao alat za političke ciljeve, glas Munire Subašić podsjetnik je da postoji granica ispod koje civilizacija ne smije i ne može ići. To što je ovakav govor dočekan ovacijama u najvažnijoj svjetskoj instituciji samo potvrđuje da postoje oni koji žele čuti istinu – čak i kada je bolna. Zato se trenutak iz New Yorka ne smije posmatrati kao simboličan čin, već kao politički i ljudski iskorak ka stvaranju globalnog konsenzusa o tome da žrtve genocida imaju pravo na priznanje, a svijet obavezu da ih nikada ne zaboravi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here