Elon Musk, jedan od najpoznatijih svjetskih milijardera i vizionara, nedavno je javno iznio svoje zabrinutosti vezane za budućnost umjetne inteligencije (AI) i njene potrošnje električne energije. Tijekom intervjua za CNBC, Musk je detaljno objasnio kako se rastući zahtjevi za energijom zbog razvoja velikih podatkovnih centara koji pokreću AI mogu pretvoriti u ozbiljan problem za elektroenergetske mreže u Sjedinjenim Američkim Državama. Ono što je zanimljivo jeste da ove strahove dijele i u jednoj od njegovih najvećih konkurenata – Googleu.

Musk je otkrio da njegov startup xAI planira izgraditi električno postrojenje snage jednog gigavata u blizini Memphisa, u saveznoj državi Tennessee. Rok za završetak ovog projekta je između šest i devet mjeseci, što predstavlja ambiciozan plan s obzirom na opseg i važnost ovog postrojenja. Da bi se dobila bolja slika, gigavat je približno jednaka snazi prosječne nuklearne elektrane u SAD-u, što jasno ukazuje na veličinu i zahtjeve budućeg centra.

Tokom razgovora, Musk je istaknuo da AI industrija trenutno nailazi na tri ključna ograničenja:

  • Nedostatak čipova, koji su osnovni građevni blok za računalnu snagu;

  • Nedostatak transformatora, neophodnih za smanjenje visokog napona iz elektrana na nivo pogodan za rad računala;

  • Ograničenja u proizvodnji električne energije, koja su posljednji i možda najveći izazov.

Posebno je naglasio da, i kad se riješi problem transformatora, industrija će se vrlo brzo suočiti s manjkom same električne energije. Prema njegovim riječima, već sredinom ili krajem iduće godine može doći do ozbiljnih problema u opskrbi strujom, što će usporiti dalji razvoj i širenje AI tehnologija.

Musk je također napravio zanimljivu usporedbu između proizvodnje električne energije u SAD-u i Kini. Opisao je kako kineska proizvodnja struje “ide prema orbiti”, dok američka ostaje “kao ravna crta”, aludirajući na brži rast kineske energetske infrastrukture u odnosu na američku, koja stagnira ili raste vrlo sporo.

Trenutno, xAI koristi plinske turbine za napajanje svog ogromnog podatkovnog centra pod nazivom „Colossus“ u Memphisu. Međutim, ovaj izbor energenta nije prošao nezapaženo – ekološke organizacije optužuju kompaniju za kršenje Zakona o čistom zraku, jer plinske turbine predstavljaju značajan izvor zagađenja, a navodno se koriste bez potrebnih dozvola i tehnologija za smanjenje emisija štetnih plinova. Ova kontroverza dodatno komplikuje situaciju i ukazuje na izazove u usklađivanju tehnološkog napretka i ekološke održivosti.

Slične zabrinutosti dolaze i iz Googlea, jedne od vodećih tehnoloških kompanija u svijetu. Još u februaru, njihovi stručnjaci upozorili su da se SAD nalazi pred potencijalnom energetskom krizom, naročito u kontekstu trke s Kinom za dominaciju u sektoru umjetne inteligencije. Caroline Golin, globalna direktorica za razvoj energetskog tržišta u Googleu, istaknula je da je kompanija zbog nestabilnosti koju stvaraju obnovljivi izvori energije poput vjetra i sunca morala da se okrene nuklearnoj energiji. Naime, obnovljivi izvori zavise od vremenskih prilika, što izaziva nestabilnost u elektroenergetskoj mreži.

Golin je na konferenciji Instituta za nuklearnu energiju u New Yorku objasnila da se Google suočava sa vrlo ozbiljnim nedostatkom kapaciteta za napajanje svojih podatkovnih centara – kako na kratki, tako i na dugoročni rok. Ovo dodatno potvrđuje tvrdnje Elona Muska da je energetska infrastruktura ključni faktor koji može ograničiti razvoj AI tehnologija u budućnosti.

Možemo sumirati najvažnije aspekte ove problematike u nekoliko tačaka:

  1. Rastući zahtjevi za električnom energijom zbog sve većeg broja i veličine podatkovnih centara za AI.

  2. Nedostatak kritične infrastrukture, kao što su čipovi i transformatori, koji usporavaju razvoj.

  3. Energetska proizvodnja kao najveći izazov, s posebnim osvrtom na nedovoljnu i nestabilnu opskrbu u SAD-u.

  4. Ekološki problemi vezani za korištenje fosilnih goriva u centrima za podatkovnu obradu.

  5. Strategije tehnoloških divova, poput Googleovog okretanja nuklearnoj energiji kako bi osigurali stabilnost mreže.

Zaključno, jasno je da razvoj umjetne inteligencije, iako donosi brojne inovacije i potencijalno ogromne koristi, istovremeno predstavlja značajan izazov za postojeće elektroenergetske sustave. Bez adekvatnih ulaganja u infrastrukturu i održive izvore energije, širenje AI tehnologija može biti ozbiljno ugroženo. Elon Musk i Google stoga pozivaju na brzu akciju i prilagodbu energetskog sektora kako bi se ispunile potrebe budućnosti, čime bi se izbjegla energetska kriza koja bi mogla usporiti ili čak zaustaviti razvoj umjetne inteligencije na globalnoj razini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here