U posljednjoj etapi posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, pažnju javnosti privukao je emotivan i direktan istup Nebojše Vukanovića, poslanika i lidera političke opcije Za pravdu i red. Njegov govor nije prošao nezapaženo, a dotakao je niz gorućih tema koje se odnose na djelovanje vlasti, korupciju, klijentelizam i političku neiskrenost. U atmosferi gotovo potpunog zatišja i pasivnosti u skupštinskoj sali, Vukanović je uspio da unese dozu drame, razotkrivajući, kako je rekao, licemjernu prirodu režima i manipulaciju javnošću.
Naglasak u njegovom izlaganju stavljen je na pitanje lojalnosti prema Bosni i Hercegovini. Vukanović je sarkastično istakao da je ta država „otadžbina Srbina“ sve dok ima novca i političke koristi, aludirajući na licemjerstvo onih koji deklarativno brane interese Republike Srpske, ali u isto vrijeme uživaju privilegije koje dolaze sa državnog nivoa vlasti. Njegove riječi: „Vidite da je Bosna i Hercegovina otadžbina Srbina dok ima miliona za vlast“, odjeknule su kao oštar komentar na političku pragmu i dvoličnost.
Kao jedan od primjera takvog ponašanja, Vukanović je naveo slučaj Žarka Lakete, direktora Službe za poslove sa strancima. Ukazao je na skandaloznu praksu nabavke prostora u toj instituciji, gdje se, kako tvrdi, izdvajaju skoro milionski iznosi po zaposlenom radniku. Ova navodna zloupotreba sredstava poslužila mu je da ilustrira kako se kroz javne institucije realizuju lične i političke koristi, dok se javnosti predstavlja privid brige za narod i entitet.
Posebno je ukazao i na:
-
Vicu Zeljkovića i njegovu ulogu u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine, aludirajući na neuspješne inicijative povlačenja iz saveza, što je još jedan od pokazatelja političkog oportunizma.
-
Povratak Darka Ćuluma na čelo SIPA-e, iako su ranije izražavane brojne sumnje u njegov rad, što dodatno narušava povjerenje u institucionalne odluke.
-
Ministra Stašu Košarca, kojeg je pomenuo u kontekstu političkih igara i dogovora koji su u suprotnosti s javnim interesom.
Javno izgovoreno pitanje „Zašto je režim neiskren i licemjeran, pokušava li nas navući u zamku?“ odražava Vukanovićevu frustraciju sistemom u kojem, kako tvrdi, istinski interesi građana bivaju žrtvovani radi očuvanja vlasti i ličnih privilegija. Njegov nastup bio je istovremeno i apel javnosti da otvori oči i uvidi stvarnu prirodu političkih igara koje se vode iza zatvorenih vrata.
U okviru svog izlaganja, Vukanović nije propustio priliku da podsjeti i na širi kontekst:
-
Klijentelističke mreže koje dominiraju političkom scenom i koje funkcionišu po principu „ja tebi – ti meni“.
-
Institucionalne zloupotrebe koje se prikrivaju iza „patriotske retorike“, a služe za izvlačenje javnih sredstava.
-
Političku trgovinu koja, prema njemu, vlada u Vijeću ministara BiH, gdje se funkcije i beneficije dijele bez stvarne borbe za interese naroda.
Iako je govorio sa pozicije opozicionara, Vukanovićeva poruka bila je daleko od puke političke propagande. Njegov istup se može razumjeti kao izraz autentične zabrinutosti za budućnost Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, ali i kao poziv na veću političku odgovornost i transparentnost.
U atmosferi tišine i skoro potpunog ignorisanja njegovih riječi od strane vladajuće većine, do izražaja je došla i simbolika njegovog govora – glas razuma i savjesti u prostoriji gdje se istina često gubi u moru političkih interesa. Njegova kritika nije bila usmjerena samo na pojedince, već na cijeli sistem koji, kako smatra, funkcioniše po principima obmane, korupcije i neiskrenog patriotizma.
U zaključku, Vukanovićev nastup na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske bio je više od pukog obraćanja – bio je to glasni protest protiv stanja u društvu, gdje su istine neprijatne, a nezavisni glasovi često marginalizovani. Kroz konkretne primjere, oštru retoriku i direktne optužbe, ukazao je na problem dvojakih standarda u politici Republike Srpske i države u cjelini. Njegovo izlaganje može se tumačiti i kao poziv na političku katarzu, u kojoj će vlast prestati da koristi patriotizam kao masku za privatne interese, a građani početi da prepoznaju autentične borce za pravdu i red.