Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), ponovo je uzburkao političku scenu svojim izjavama, optužujući Veliku Britaniju za dugoročni politički upliv i prikriveni neokolonijalizam u Bosni i Hercegovini. Dodik, protiv kojeg su podignute optužnice pred pravosuđem BiH i koji se nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije, izjavio je da London “nikada nije istinski napustio BiH”, uprkos prividnom smanjenju diplomatskih aktivnosti.

“Samo su mijenjali ambasadore i oblike pritiska”, kazao je Dodik, aludirajući na dugogodišnje prisustvo britanskog faktora kroz instrumente međunarodne zajednice, poput Londonske konferencije iz 1995. godine, formiranja Vijeća za implementaciju mira (PIK), te mandata Paddyja Ashdowna, bivšeg visokog predstavnika u BiH.
Prema njegovim riječima, svi ti mehanizmi predstavljaju kontinuitet britanske strategije usmjerene na upravljanje krizom koju, kako tvrdi, sami proizvode.
“Ogolili su se do posljednjeg detalja onog dana kada su napustili EU. Više ni ne kriju da žele biti nadzornici Balkana, liječeći vlastite neokolonijalne komplekse preko naših leđa”, izjavio je Dodik u oštrom tonu, uputivši niz kritika na račun britanske spoljne politike.
Posebno je istakao da britanske obavještajne službe, prema njegovim tvrdnjama, aktivno djeluju ne samo u BiH, već i u Srbiji. Optužio je i opozicione partije u RS-u, posebno Partiju demokratskog progresa (PDP), za, kako tvrdi, povezanost s britanskim strukturama.
“U svakoj generaciji nađu nekog Srbina da radi za njih. Danas su to Ivanić, Stanivuković, Vukanović – potrošni Srbi u staroj farsi britanske režije,” rekao je Dodik, nazivajući opoziciju “produženom rukom stranih interesa”.
Dodik je istakao da Republika Srpska “danas ima dovoljno političke zrelosti” da prepozna strane pokušaje destabilizacije pod krinkom mirovnih inicijativa.
“Historija je za nas prvo pisana kao tragedija, sada je pokušavaju pretvoriti u farsu. Ali neće uspjeti,” zaključio je.
Njegove izjave dolaze u trenutku sve izraženijih tenzija između institucija RS-a i međunarodnih aktera, dok se Bosna i Hercegovina suočava s unutrašnjim političkim izazovima i blokadama na državnom nivou.
U isto vrijeme, najavljeno je da će se novi britanski ministar vanjskih poslova David Lammy sastati sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem, kao i članovima Predsjedništva BiH, što bi moglo dodatno fokusirati pažnju na ulogu Londona u političkim tokovima Zapadnog Balkana.
U iščekivanju diplomatskih reakcija, Dodikove izjave ostaju snažan indikator sve dubljeg jaza između entitetskih i međunarodnih stavova o budućnosti Bosne i Hercegovine prenosi pressmediabih