Home Vijesti Priča iz BiH: Odbio posao u Njemačkoj i vratio se kući, danas...

Priča iz BiH: Odbio posao u Njemačkoj i vratio se kući, danas izvozi vlastita vozila u EU

122
0

U vrijeme kada se mnogi građani Bosne i Hercegovine odlučuju na život u inostranstvu, priča Suada Bešlića iz Živinica pruža nadu i inspiraciju. Dok su avionske karte prema Zapadu uglavnom u jednom pravcu, Bešlić je odlučio plivati protiv struje – napustio je Njemačku i vratio se u domovinu s idejom koja je s vremenom izrasla u impresivan poslovni poduhvat.

Nakon što je odbio atraktivan posao u Njemačkoj, Bešlić nije ni sanjao da će jednog dana predvoditi firmu koja proizvodi savremena vatrogasna vozila za evropsko tržište. Danas se iz pogona u Živinicama vozila izvoze širom kontinenta, a planovi za budućnost podrazumijevaju proširenje proizvodnih kapaciteta. Posebno je značajno da su dio njegovog tima radnici koji su se, poput njega, vratili iz dijaspore, odlučivši svoj rad i trud uložiti u domaću privredu.

Bešlić i njegov tim ne samo da kreiraju proizvode već stvaraju i domaći brend vatrogasnih vozila, u potpunosti razvijen i proizveden u Bosni i Hercegovini. Od perioda pandemije, ova vozila postaju sve traženija na domaćem tržištu, a trenutno su u službi 19 općina i gradova, te više privrednih subjekata širom zemlje.

U ovom trenutku firma ima još 10 vozila u fazi narudžbe. Bešlić je nedavno potpisao značajne ugovore s:

  • gradom Bijeljina

  • Brčko distriktom (tri vozila)

  • gradom Travnikom

Osim domaćih narudžbi, firma se proširuje i na međunarodno tržište. Već je proizvedeno jedno vozilo za Crnu Goru, a u toku su pregovori i dogovorena isporuka za Ujedinjene Arapske Emirate. Vatrogasna jedinica iz Tuzle također je među korisnicima – posjeduju dva savremena vozila koja su, prema riječima zamjenika starješine Jasmina Habul, odmah po preuzimanju stavljena u funkciju i pokazala se izuzetno efikasna.

Početak ove priče vezan je za saradnju s njemačkim partnerima. Iako su ga pokušali vratiti nazad u Njemačku, Bešlić je odlučno ostao pri svojoj odluci – Bosna i Hercegovina je njegova baza i mjesto gdje želi stvarati. Firma danas ima 27 zaposlenih, ali zbog rasta potražnje očekuje se značajno povećanje tog broja.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ove priče je trend povratka radne snage iz inostranstva. Bešlić ističe nekoliko konkretnih primjera:

  • Dva radnika su se nakon 17 godina provedenih u Hanoveru odlučila vratiti i zaposliti kod njega.

  • Nedavno se jedan radnik vratio iz konkurentske firme u Austriji jer je odlučio živjeti blizu svoje porodice u Tuzli.

  • U aprilu se očekuje dolazak mašinskog inženjera iz Memingena, koji se vraća u domovinu nakon 24 godine.

Ova firma nije samo utočište za povratnike – ona je i prostor za mlade ljude željne rada i razvoja. Jedan od njih je Fehim Mehić, koji radi kao komercijalista i vozač, a na pitanje o odlasku iz BiH, odlučno odgovara: “Trenutno nisam zainteresovan, lijepo mi je i mislim da ću ostati ovdje.” Slično mišljenje dijeli i njegov kolega Elvis Ajšić: “Dobar posao, fin. Nije teško ništa, lagano se radi.”

Priča iz BiH: Odbio posao u Njemačkoj i vratio se kući, danas izvozi vlastita vozila u EU

„Imam tu dva radnika koji su došli iz Hanovera nakon 17 godina. Ove godine, prošlog mjeseca jedan radnik, iz Tuzle je, ali se vratio iz Austrije iz konkurentne firme. Ovdje mu je porodica, ne želi više živjeti tamo. Najljepše je kod kuće, u BiH“, navodi Bešlić.

Bešlić dodaje da u aprilu očekuju mašinskog inženjera iz Memingena, koji se, nakon 24 godine, vraća u svoju domovinu. Priliku za rad dobili su i mnogi mladi ljudi, poput Fehima Mehića, koji obavlja poslove komercijaliste i vozača i ne razmišlja o odlasku iz zemlje.

„Imao sam dosta poziva, ali trenutno nisam zainteresovan, lijepo mi je i mislim da ću ostati ovdje“, kazao je uposlenik Fehim Memić.

„Dobar posao, fin. Nije teško ništa, lagano se radi“, navodi uposlenik Elvis Ajšić.

Svojim povratkom vratio je nadu mladim u bolje sutra, a vatrogasna vozila širom Evrope nose oznaku vrijednih ruku bosanskohercegovačkih radnika. Podrškom vlasti u zemlji se ne može pohvaliti, tako da je za uspjeh zaslužna isključivo Bešlićeva upornost, kao i zalaganje radnika.

Uprkos skromnoj ili gotovo nikakvoj podršci institucija, Suad Bešlić nije odustajao. Njegov uspjeh rezultat je isključivo vlastite upornosti, vizije i vjere u vlastite ljude. Njegova priča dokazuje da i u zemlji poput Bosne i Hercegovine, gdje se često govori o odlasku, može cvjetati proizvodnja, izvoz i kvalitet prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here