Kina je ponovo izrazila svoju odlučnost da pruži podršku Palestini u njenoj borbi za pravdu i nezavisnost. U petak je iz Pekinga poslata jasna poruka da će kineska vlada nastaviti s naporima kako bi se ispravila historijska nepravda koja je nanesena palestinskom narodu.

Ovo stanovište iznio je Wang Yi, kineski ministar vanjskih poslova, tokom sastanka sa saudijskim kolegom Faisalom bin Farhanom Al Saudom u Johannesburgu, gdje su obojica prisustvovala samitu G20. Wang je naglasio da je palestinsko pitanje ključni element bliskoistočnog problema te da će Kina nastaviti da čvrsto podržava arapske zemlje i insistira na trajnom miru u regionu.

Jedan od ključnih razloga zašto Kina pridaje poseban značaj ovom pitanju jeste rat u Pojasu Gaze, koji traje već mjesecima i koji je doveo do ogromnog broja žrtava. Prema najnovijim podacima, ratne operacije su rezultirale sa najmanje 48.300 ubijenih civila, među kojima su pretežno žene i djeca. Ovaj konflikt ostavio je veći dio Gaze u potpunim ruševinama, uz brojne humanitarne katastrofe koje su pogodile preživjele stanovnike.

Međunarodna zajednica je reagovala na ove događaje. U novembru, Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i tadašnjeg ministra odbrane Yoava Gallanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Paralelno s tim, Izrael se suočava i s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) zbog svojih vojnih akcija u Gazi.

Saudijska Arabija je također iznijela svoj stav, jasno izražavajući protivljenje prisilnom protjerivanju palestinskog stanovništva iz Gaze. Ministar vanjskih poslova Faisal bin Farhan Al Saud istakao je da njegova zemlja visoko cijeni dosljednu kinesku politiku kada je riječ o izraelsko-palestinskom sukobu. Također je izrazio nadu da će Kina nastaviti igrati aktivnu ulogu u naporima za postizanje trajnog mira na Bliskom istoku.

Kina ne samo da politički podržava palestinsku borbu već i konkretno djeluje na međunarodnoj sceni kako bi se situacija poboljšala. Njeni diplomatski napori uključuju:

  • Podršku rezolucijama Ujedinjenih nacija koje zahtijevaju prekid sukoba i zaštitu palestinskog naroda.
  • Ekonomske i humanitarne inicijative za pružanje pomoći stanovništvu Gaze.
  • Održavanje bliskih odnosa sa arapskim zemljama, uključujući Saudijsku Arabiju, Egipat i Jordan, kako bi zajednički radili na mirovnim pregovorima.

Ova strategija jasno pokazuje da Kina ne gleda samo na izraelsko-palestinski sukob kroz prizmu političkih interesa, već i kroz perspektivu humanitarnog prava i međunarodne pravde. Wang Yi je naglasio da se kineska diplomatija temelji na pravičnosti, neutralnosti i miroljubivim rješenjima koja mogu donijeti dugoročni mir u regiji prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here