Vlasti Republike Srpske i Srbije već danima intenzivno najavljuju zajedničko obilježavanje Dana državnosti Srbije, kao i tzv. dana državnosti Republike Srpske. Unatoč brojnim upozorenjima i jasnim stavovima političkih predstavnika iz Federacije BiH da RS ne može obilježavati dan državnosti jer nije međunarodno priznata država, entitetske vlasti ostaju pri svojim namjerama. Ova tvrdoglava upornost dolazi uprkos privremenoj mjeri Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja je jasno stavila van snage odredbe Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS-a.

Jasno je da ni ove pravosudne odluke, kao ni argumentirani istupi političara iz FBiH, ne dopiru do ušiju entitetskih lidera u RS-u. Štaviše, i vlast i opozicija u ovom entitetu pokazuju jednaku odlučnost u promoviranju ovog nepostojećeg praznika, stvarajući atmosferu praznične euforije i ignorišući ustavne i zakonske činjenice.

Britanska ambasada u Bosni i Hercegovini nedavno je izdala saopćenje koje dodatno pojašnjava ovu situaciju i ukazuje na ozbiljnost kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma. U saopćenju se naglašava:

“Ustav Bosne i Hercegovine je nedvosmislen: BiH je jedinstvena, suverena država koja se sastoji od dva entiteta i Brčko Distrikta. Dejtonski mirovni sporazum pruža pravni i ustavni temelj BiH, a svi akteri i potpisnici ga moraju poštovati. Ujedinjeno Kraljevstvo ima jasan stav da državnost Republike Srpske, a samim tim i proslava iste, nije u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.”

Ova poruka jasno podsjeća da je Bosna i Hercegovina međunarodno priznata država, dok su entiteti njeni administrativni dijelovi bez međunarodnog suvereniteta. Republika Srpska nije država, već jedan od dva entiteta koji čine državu Bosnu i Hercegovinu. Sve aktivnosti koje sugeriraju suprotno predstavljaju pokušaj podrivanja ustavnog poretka zemlje.

Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva u svom saopćenju dodatno je naglasila i sljedeće:

“Pozivamo vlasti u Republici Srpskoj da poštuju i implementiraju skoru privremenu mjeru Ustavnog suda BiH o Zakonu o upotrebi zastave, grba i himne. Riječi imaju svoju težinu. Politički lideri i javne ličnosti imaju posebnu odgovornost u upotrebi govora koji promiče stabilnost, dijalog i pomirenje, a ne podjele.”

Ovakvi pozivi su posebno važni u politički osjetljivim trenucima kada retorika podjela može izazvati dodatne tenzije i ugroziti mir i stabilnost postignutu kroz tri decenije Dejtonskog mirovnog sporazuma. Podsjećanje na činjenicu da je BiH država, dok su entiteti samo njeni administrativni dijelovi, ključno je za očuvanje mira i suživota.

Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno sa svojim međunarodnim partnerima, ostaje posvećeno očuvanju postignutog mira i stabilnosti. Svi politički akteri u BiH imaju obavezu da poštuju važeći Ustav i zakone države, te da svojim djelovanjem doprinose izgradnji društva zasnovanog na međusobnom razumijevanju, toleranciji i poštivanju vladavine prava.

Politička i institucionalna stabilnost Bosne i Hercegovine nije samo unutrašnje pitanje, već i dio šireg evropskog i međunarodnog sigurnosnog poretka. Stoga, svaka retorika i aktivnost koje dovode u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH predstavlja prijetnju ne samo unutrašnjoj stabilnosti, već i sigurnosti cijelog regiona.

Zaključno, bosanskohercegovačka javnost, kao i međunarodna zajednica, moraju ostati budni i odlučni u zaštiti ustavnog poretka i međunarodno priznatih granica države BiH. Svaka proslava tzv. dana državnosti Republike Srpske samo je još jedan pokušaj negiranja međunarodnih pravnih činjenica i potkopavanja teško stečenog mira u regiji prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here