Stranka demokratske akcije (SDA) nedavno je podnijela zahtjev Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine za hitnu smjenu direktora i Uprave Državnog zatvora u Vojkovićima, zbog ozbiljnih optužbi za kršenje zakona i uskraćivanje osnovnih prava njihovog člana, Fadila Novalića. Prema informacijama koje su iznijeli, SDA smatra da su pravima Novalića nezakonito uskraćeni pristup telefonskim razgovorima i komunikacija s njegovim advokatima, i to bez ikakvih zakonskih osnova, sudskih rješenja ili naloga od nadležnog inspektora.
U zahtjevu, SDA ističe da Ministarstvo pravde BiH nije izdalo nikakve smjernice ili upute koje bi opravdale takve postupke zatvorske uprave, te stoga traže smjenu direktora Siniše Perkovića i cijele uprave. Prema njihovim tvrdnjama, ovakvo ponašanje zatvorskih vlasti predstavlja ozbiljno kršenje prava zatvorenika, a posebno je sporno činjenica da se Novaliću uskraćuju prava koja mu ne mogu biti oduzeta bez odobrenja nadležnih institucija.
U saopćenju SDA također se poziva Tužilaštvo BiH da odmah pokrene istragu u vezi s tvrdnjama o neovlaštenom prisluškivanju Novalićevih telefonskih razgovora. Stranka traži da se istraži da li je direktor zatvora postupao samoinicijativno ili je bio pod utjecajem drugih osoba koje su mu naredile takve radnje. SDA smatra da bi istraga trebala obuhvatiti sve aspekte ove situacije, uključujući moguće krivične odgovornosti za osobe koje su omogućile nezakonite radnje prema Novaliću.
SDA je istaknula da je nezakonito uskraćivanje prava Novaliću, koji se nalazi u zatvoru zbog osude za zloupotrebu položaja u vezi s nabavkom respiratora iz Kine, potpuno neprihvatljivo. Fadil Novalić je osuđen zbog nabavke stotinu respiratora u vrijednosti od 5,4 miliona eura, koja je izvršena tokom početka pandemije COVID-19 u aprilu 2020. godine, kad je u zemlji proglašena vanredna situacija. SDA je naglasila da postupci zatvorske uprave nisu bili samo nezakoniti, već i neopravdani, te da bi smjena cijele uprave bila logičan korak kako bi se zaštitila prava zatvorenika.
Pored toga, SDA je pozvala Tužilaštvo BiH da detaljno istraži sve okolnosti koje okružuju ovaj slučaj, uključujući mogućnost da su postojale izvanjske instrukcije ili politički motivi koji su stajali iza ovih postupaka. Uvjereni su da je takva istraga nužna kako bi se razjasnile sve činjenice i kako bi se eventualno utvrdile odgovornosti za kršenje zakona. SDA je izrazila očekivanje da će vlasti reagirati u skladu s pravima građana i da neće dozvoliti daljnje povrede prava u zatvorima, naročito kada je riječ o visoko pozicioniranim političkim figurama kao što je Novalić.
Iako su tvrdnje SDA ozbiljne i ozbiljno podrivaju rad zatvorskih vlasti, također treba napomenuti da Fadil Novalić nije samo zatvorenik koji ima svoja prava, već je i politička figura koja je bila u centru skandala vezanog za nabavku medicinskih uređaja, što dodatno komplicira cijelu situaciju. S obzirom na njegovu prošlost i političku poziciju, cijeli slučaj postaje predmetom političkih spekulacija, što dodatno podiže nivo napetosti među političkim strankama. Iako SDA inzistira na smjeni Siniše Perkovića, čini se da će ova situacija ostati u fokusu dok se ne razjasni pravna odgovornost za postupke zatvorske uprave.
Na kraju, SDA je jasno stavila do znanja da su smjena Uprave i početak istrage ključevi za daljnje očuvanje pravde i poštovanja ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. Ovaj zahtjev za smjenu usmjeren je na očuvanje pravde, ali i na podizanje svijesti o važnosti poštovanja zakonskih procedura u radu državnih institucija, bez obzira na političke okolnosti koje okružuju slučaj Fadila Novalića.
Pitanje koje se postavlja je hoće li reakcija SDA biti dovoljno snažna da dovede do stvarne odgovornosti i promjena unutar zatvorskog sistema. Osim toga, cijeli slučaj otvara šira pitanja o transparentnosti i poštovanju prava u BiH, jer ovakvi incidenti mogu imati dugoročne posljedice na povjerenje građana u institucije. Smjena Uprave Državnog zatvora i pokretanje istrage nisu samo politički zahtjevi, već i nužni koraci prema uspostavi veće pravne sigurnosti i etičkog ponašanja unutar pravosudnog sistema zemlje. Ukoliko se ovi zahtjevi ne ispune, može se očekivati daljnje političke tenzije i podjela, a možda i dodatna nesigurnost u vezi sa pravima zatvorenika u BiH.