Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike u Federalnoj vladi Bosne i Hercegovine, izazvao je veliku pažnju i kontroverze nakon svojih izjava u vezi s povećanjem plaća članova Vlade FBiH. U razgovoru na društvenim mrežama, Delić je pokušao opravdati povećanje plaća ministrima, ističući da broj članova Vlade nije velik, pa prema njegovom mišljenju, takav pomak u plaćama ne bi trebao predstavljati značajno opterećenje za budžet. Međutim, kako je naglasio, povećanje invalidnina za neratne invalide predstavlja pravi problem, jer se broj korisnika ovih prava drastično povećao, što može stvoriti ozbiljan pritisak na financije.
Delić je u svojoj izjavi naveo da je broj članova Vlade koji bi dobili povećanje maksimalno 14, međutim, cifra nije bila točna jer je Vlada FBiH zapravo sastavljena od 17 članova (16 ministara i premijera), što uključuje širi broj osoba koje bi mogle imati koristi od ovih povećanja. Iako je broj članova vlade manji u odnosu na broj korisnika invalidnina, ujedno je to ukazivanje na veću brojnost onih koji bi mogli biti pogođeni ovom vrstom povećanja. S druge strane, povećanje invalidnina za osobe s invaliditetom, koje broje oko 50.000, smatra se daleko većim opterećenjem za budžet i izvorom potencijalnog problema.
Nakon povećanja osnovice za obračun plaća, koja je uvećana sa 425 KM na 480 KM, plaće su uvelike porasle za brojne osobe u javnoj službi, uključujući ne samo ministre, već i zastupnike i članove Federalnog parlamenta, kao i predsjednicu i potpredsjednike Federacije. Povećanje plaća za političare i članove izvršne vlasti smatra se kontroverznim, jer se mnogi građani pitaju kako će takvi pomaci u plaćama biti opravdani u situaciji kada mnogi građani BiH žive u siromaštvu i teško preživljavaju. S obzirom na to da na platnim listama i dalje ostaju visoko plaćeni političari i članovi parlamenata, građani nisu skloni prihvatiti ovakve promjene bez jasnog opravdanja i konkretnih rezultata za narod.
U kontekstu ove rasprave, Delić se osvrnuo na činjenicu da, iako je broj političara u Vladi relativno mali, povećanja invalidnina za veliki broj korisnika invalidskih prava u cijeloj zemlji stvaraju ogroman fiskalni pritisak. Korištenje invalidskih prava, kako tvrdi, vrlo je osjetljiva tema jer se radi o desetinama tisuća ljudi, te stoga treba pažljivo razmotriti kako bi se izbjegli nesrazmjerni učinci na državni proračun. Delić također ističe da je u ovom pitanju nužno naći ravnotežu, jer se mnogi korisnici invalidnina u BiH već suočavaju s ozbiljnim životnim izazovima i teškoćama, a novi financijski udari mogli bi dodatno pogoršati njihove uvjete.
S obzirom na to da su plaće političara u BiH već predmetom velike javne rasprave i nezadovoljstva, porast plaća ministara i političara samo je povećao kritike i negodovanja građana. Ovakvi potezi dodatno potiču osjećaj nepravednosti među običnim ljudima, koji smatraju da bi vlasti trebale staviti veći naglasak na poboljšanje socijalnih prava i poticanje ekonomske stabilnosti na razini cijele zemlje, umjesto na osobna povećanja koja se često doživljavaju kao “nerazmjerna” u odnosu na potrebe društva.
Povećanje plaća ministrima, premijeru i članovima parlamenta može se smatrati samo jednim od mnogih izdanaka političke dinamike koja neprestano izaziva duboko nezadovoljstvo među širokim slojevima društva. Ovaj potez također nije neosvojen uopće, jer ako vlasti nastave s prevelikim opterećenjem za građane, bez konkretnih koristi na lokalnoj razini, posljedice bi mogle biti daljnja polarizacija i pad povjerenja u institucije. Jasno je da će i daljnje poteze vlasti u ovom smjeru pratiti pažljiva analiza građana i medija, koji se neprestano pitaju: za koga je zapravo ova politika uistinu korisna.
Kako bi se spriječile daljnje napetosti i povećalo povjerenje građana u institucije, vlasti bi trebale ozbiljno razmotriti svoje odluke u pogledu povećanja plaća političarima i državnim službenicima. Građani očekuju da se javni novac koristi na način koji direktno koristi njihovom svakodnevnom životu i poboljšava socijalne uvjete. S obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju u Bosni i Hercegovini, važno je da vlasti pruže jasne odgovore na pitanja vezana za opravdanost takvih povećanja, a posebno u situacijama kada se istovremeno povećavaju invalidnine i slične socijalne naknade. Transparentnost i odgovornost u donošenju odluka moraju postati ključne vrijednosti ako se želi izgraditi povjerenje među građanima i stvoriti stabilna politička i ekonomska okruženja. Samo takav pristup može donijeti dugoročnu korist za sve, a ne samo za užu političku elitu.