Selma Bajrami, poznata bh. pjevačica, postala je tema velike pažnje na društvenim mrežama nakon što je na platformi X podijelila video isječak izjavе predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. U svom objavljenom snimku, Bajrami je izražavala iznenađenje i zabrinutost zbog Vučićeve izjave, upitavši se: „Da li je ovo realno?“ Pjevačica, koja je početkom prošle godine zbog političkih nesuglasica bila zabranjena za ulazak u Srbiju, ponovo je izazvala veliku reakciju, ali ovaj put zbog Vučićevih riječi koje su, prema njenom mišljenju, bile kontroverzne i neprihvatljive.
U spornom video isječku, Vučić je komentirao proteste i blokade, govoreći o incidentu u kojem je jedan čovjek, prema njegovim riječima, “skakao po automobilu” i prijetio nekoj osobi. Vučić je tada izjavio: „Ti si stao nekome na put, rekao mu ‘ja sam Bog i batina u ovoj zemlji i ne dam ti da prođeš’, i čovek prođe i ti mu skačeš po automobilu i ti kažeš uhapsite tog što je vozio automobil.“ Ove njegove riječi bile su u kontekstu protesta, ali su se naknadno, iz očigledno montiranog video snimka, povezale sa brutalnim incidentom koji se dogodio nedavno u Beogradu.
U tom incidentu, snimljenom i podijeljenom putem društvenih mreža, jedan muškarac je brutalno napao učesnicu protesta, vozeći je na krovu automobila. Iako Vučićeve riječi nisu direktno povezane sa ovim novim slučajem, mnogi su smatrali da je slučajni montažirani video stavio njegovu izjavu u kontekst današnjeg nasilja, što je dodatno izazvalo uznemirenost među gledateljima.
Kada je Selma Bajrami objavila ovaj video, komentari su počeli pristizati u velikom broju, većinom iz Srbije, gdje su korisnici društvenih mreža pokazali veliko slaganje sa njenim pogledima. Mnogi su u komentaru podržali njen stav, izražavajući ogorčenje prema ponašanju predsjednika Srbije. Svi komentari su, u najvećem dijelu, bili u kritici Vučića i njegovog načina komunikacije i ponašanja, koji su, prema mišljenju komentatora, podsticali nasilje ili mu barem dopuštali da se nastavi.
Među najistaknutijim komentarima našli su se oni poput:
- „Najveće đubre ikada, sram da ga bude!“
- „Nažalost, Selma. Robijat će kad-tad.“
- „Strašno.“
- „Podstrekač na gaženje studenata.“
- „Šta je čudno, od čoveka koji je pozivao ‘100 za 1’, iznenađena?“
- „Bolesnik.“
Ovi komentari jasno ukazuju na to da je predsjednik Vučić, prema mišljenju velikog broja građana, postao simbol političkog nasilja i nepoštovanja temeljnih ljudskih prava. Reakcije su bile gotovo jednoglasne u osudi njegovog ponašanja i izjava koje se povezuju s nasiljem na protestima.
Zanimljivo je kako su komentatori iz Srbije također prepoznali pjevačicu Bajrami kao osobu koja izražava legitimnu zabrinutost zbog sveprisutnog nasilja i političkih nesuglasica u zemlji. Ovi komentari nisu samo kritika Vučiću, već i poziv na odgovornost političkih lidera u zemlji, koji, prema mišljenju javnosti, ne poduzimaju dovoljno kako bi spriječili nasilje, a čak i ohrabruju nasilničke akcije u određenim situacijama.
Ova situacija također otvara važno pitanje o slobodi izražavanja i političkoj slobodi. Selma Bajrami, koja je bila žrtva političke represije u prošlosti zbog svojih stavova, sada ponovo postavlja pitanje da li je društvo spremno da prihvati konstruktivne kritike, čak i kada dolaze od javnih figura koje nisu politički povezane s vlastima. Njen komentar na Vučićevu izjavu pokazuje kako politička neslaganja mogu dovesti do ozbiljnih podjela u društvu, gdje se nasilje ne samo da tolerira, nego se i opravdava ili čak ohrabruje.
Zaključno, incidencija u Beogradu i reakcije Selme Bajrami na izjavu predsjednika Vučića razotkrivaju duboke političke i društvene napetosti u Srbiji. Ovi događaji postavljaju pitanje odgovornosti političara i društva u cjelini prema sigurnosti građana, slobodi protesta i prava na slobodno izražavanje mišljenja. Jasno je da ovaj incident nije samo odraz trenutne političke klime, već i simptom šireg problema u društvu koji traži hitnu pažnju i odgovore.
Na kraju, važno je napomenuti da ovakvi incidenti i političke izjave dodatno polariziraju društvo, stvarajući duboke podjele među građanima. Dok se kritike prema Vučiću sve više upućuju s raznih strana, uključujući i od strane javnih osoba poput Selme Bajrami, ostaje pitanje kako će vlast reagirati na sve te napetosti. Bitno je da političke stranke i institucije pokažu odgovornost u stvaranju sigurne i stabilne atmosfere, gdje nasilje neće biti tolerisano, a sloboda izražavanja i mirni protesti neće biti ugroženi. Ovaj slučaj može poslužiti kao poziv za društvene promjene i veću zaštitu osnovnih ljudskih prava, te kao upozorenje svim političkim akterima da njihove izjave i postupci imaju dugoročne posljedice po društvenu koheziju i demokratske procese u zemlji.