26-godišnja Nikol Vrhovac iz Novog Travnika podijelila je svoju duboko potresnu priču koja izaziva snažne emocije i podsjeća na neizbježne izazove kroz koje mnoge žene prolaze tokom trudnoće i poroda. U trenutku kada je njezin život trebao biti ispunjen srećom zbog dolaska dugo očekivane bebe, dogodila se tragedija koja je zauvijek promijenila njen svijet.

Nikol i njen suprug Filip suočili su se s ogromnim gubitkom, jer njihova beba nije preživjela porođaj. Iako su imali zdravu trudnoću bez komplikacija do posljednjih dana, sudbina im je nabila težak teret. Ova tragedija je ne samo uzela njihov najveći san, nego je ostavila Nikol sa dubokim pitanjima o propustima i nesavršenošću zdravstvene zaštite, osobito u važnim trenucima poput poroda.

Tragedija se dogodila pri samom činu porođaja. Iako je trudnoća bila uredna, dogodile su se okolnosti koje su nagovijestile problem. Nikol je, unatoč jasnim signalima rizika, bila podvrgnuta pokušaju prirodnog poroda, iako su faktori poput prenesenog termina trudnoće, zrele posteljice, i uske CTG snimke bebe ukazivali na moguće komplikacije. Nažalost, dolazak do porođaja nije prošao kako su svi očekivali. Došlo je do odvajanja posteljice, što je izazvalo gušenje bebe, a Nikol je završila na hitnom carskom rezu.

Kada se probudila nakon operacije, uslijedila je vijest koja će joj zauvijek promijeniti život – njezina beba nije preživjela. Za Nikol, to nije bio samo gubitak djeteta, već iskustvo dubokog emocionalnog šoka. Tijekom narednih 5 dana provedenih u bolnici, ona nije dobila nikakvu psihološku podršku, a ni osnovnu pomoć koja bi joj pomogla da se nosi s ovom teškom situacijom. Nikol smatra da je vrlo važno kako zdravstveno osoblje reagira u tim trenucima jer je porodilja emocionalno i fizički iscrpljena, i potrebno je pružiti odgovarajuću podršku.

Nikol je ispričala svoju priču ne samo kao izraz tuge i bola, nego i kao apel za promjenama u zdravstvenom sustavu, osobito u načinu na koji se pristupa trudnicama i porodiljama. Ona se osvrnula na nekoliko ključnih točaka koje su joj izazvale dodatni stres. Jedna od njih je i situacija u kojoj njen muž nije mogao biti prisutan pri porodu, iako je jasno izrazio želju za tim. Medicinari su ga ostavili čekati do zadnjeg trenutka, a ona je, već iscrpljena od trudova, morala nazvati svog muža i obavijestiti ga, što je dodatno pogoršalo njezinu situaciju. Također, Nikol je kritizirala proceduru obavještavanja porodice o smrti bebe. Umjesto da obavijesti obitelj osoblje bolnice, ona je bila u situaciji da to mora učiniti sama, što je smatrala vrlo stresnim.

Nikol u svom apelu upozorava na važnost pravovremenog i pažljivog praćenja trudnoće, posebice u slučajevima kada su prisutni rizici, kao što je prenesena trudnoća. Ona ističe da je potrebno više pažnje posvetiti svakom pojedinom slučaju, a ne gledati trudnice kao brojke koje su podvrgnute standardnim procedurama.

Nakon svega što je prošla, Nikol je pronašla snagu da podijeli svoju priču i pozove sve žene da ne šute o svojim iskustvima. Njena poruka je jasna: trudnice i porodilje zaslužuju veću pažnju i nježniji pristup, koji uključuje odgovarajući psihološki savjet i podršku. Također, apelira na liječnike i babice da budu odgovorni za svoje postupke, jer njihov posao nije samo fizičko liječenje, već i emocionalna podrška trudnicama.

Za Nikol, gubitak bebe nikada neće biti nešto što se može zaboraviti, ali ona se nada da će njena priča pomoći da se barem nešto promijeni u načinu kako se pristupa porodiljama u bolnicama. Ona želi da se zdravstvena zaštita usmjeri prema stvarnim potrebama žena u tim izuzetno osjetljivim trenucima.

Ova priča nosi snažnu poruku koja nas sve poziva na razmišljanje o tome kako možemo poboljšati naš pristup trudnicama i porodiljama. Gubitak koji je doživjela Nikol ne smije biti zaboravljen, jer, ako ništa drugo, njegova javna objava može pomoći da se takve tragedije smanje i da žene dobiju svu potrebnu pažnju i pomoć koju zaslužuju prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here