Slaven Kovačević, javni aktivista i zaljubljenik u demokratiju i suverenitet Bosne i Hercegovine, iznio je zabrinutost o mogućim posljedicama negativne presude Evropskog suda u vezi sa izborima u BiH. U intervjuu sa Senadom Hadžifejzovićem, Kovačević je otvoreno govorio o važnosti presude za stabilnost zemlje, ali i za regiju. On je tuzbu podnio sam, ističući da je bio posvećen interesima BiH, te da je u cijelom procesu radio isključivo na zaštiti demokratskih principa.
Kovačević je naveo da je presuda Evropskog suda ključna jer se tiče izbornog zakonodavstva u BiH i mogućnosti glasanja za sve kandidate za članove Predsjedništva. Prema njegovim riječima, većina političara, uključujući i predstavnike iz BiH, zapravo nije podržala interese države, već su štitili interese Hrvatske. Zbog toga je presuda Evropskog suda potencijalno opasna ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za Crnu Goru i Kosovo, čije bi političke sisteme mogla direktno utjecati. On je naglasio da bi negativna presuda mogla otvoriti vrata političkim manipulacijama, koje bi dovele do ozbiljnih podjela u regionu.
U svom govoru, Kovačević je tvrdio da su argumenti BH agenata tokom saslušanja u Evropskom sudu bili politizirani. Ovaj zaključak je iznio na temelju iskustva i tvrdnji svog tima, među kojima je bio i sudija Ustavnog suda BiH. Kovačević je uvjeren da je veliki broj političara, uključujući i zastupnika iz OHR-a i Venecijanske komisije, zapravo djelovao u skladu s interesima Hrvatske, a ne u interesu Bosne i Hercegovine. Dodatno, on je kritikovao činjenicu da su neki zastupnici, poput Timothyja koji je iz OHR-a, bili u suprotnosti sa stavovima same Venecijanske komisije, koja je predložila ukidanje Doma naroda i njegovu zamjenu s Zastupničkim domom.
Kovačević je također naveo da je cijeli postupak bio podložan manipulacijama, te da su političari, uključujući i predstavnike Hrvatske, pokušavali “odvesti sud u drugi kolosijek”. On je iznio teške optužbe na račun visokog predstavnika Christiana Schmidta, navodeći da Schmidt nije došao na saslušanje i da nije bio otvoren za pitanja vezana za njegovu političku poziciju. Pored toga, Kovačević je iznio i tvrdnje da je demokratija neprocjenjiva i da bi negativna odluka suda mogla imati dugoročne posljedice na stabilnost i sigurnost ne samo BiH, već i šire.
Visoki predstavnik Schmidt je, prema njegovim riječima, postavio opasne precedente koji bi mogli dovesti do podjela unutar BiH, kao i do pogoršanja odnosa među narodima u cijelom regionu. On je naglasio da bi negativna presuda mogla imati nesagledive političke posljedice za Makedoniju, Kosovo i Crnu Goru, koje bi mogle usvojiti slične izborne zakone temeljeći se na etničkim principima. Kovačević je također upozorio da bi ovakvi zakoni mogli otvoriti prostor za stvaranje političkih kvota, koje bi favorizirale jednu etničku grupu nad drugima. Ovakav razvoj događaja, prema njegovom mišljenju, mogao bi dovesti do ozbiljnih političkih problema unutar Evrope.
Osim toga, Kovačević je upozorio da bi negativna presuda Evropskog suda mogla dovesti do dezintegracije BiH, što bi otvorilo prostor za kontrolu određenih teritorija, kao što je slučaj u Južnoj Osetiji ili Abhaziji. On smatra da bi negativan ishod mogao omogućiti Hrvatskoj da realizira svoje dugoročne strateške ciljeve u BiH, uključujući kontrolu određenih kantona, što bi im omogućilo političku dominaciju u određenim dijelovima zemlje. Kovačević je jasno poručio da bi negativna odluka izazvala opasne političke i društvene turbulencije koje bi mogle ugroziti stabilnost ne samo BiH, nego i cijeli Zapadni Balkan.
Zaključno, Kovačević je naglasio da je njegova borba u ovom procesu prvenstveno borba za demokratiju, slobodu i jedinstvo BiH. Prema njegovim riječima, bez obzira na sve političke prepreke i manipulacije, on će nastaviti djelovati u korist suvereniteta i nezavisnosti Bosne i Hercegovine. On je istakao da EU i međunarodna zajednica moraju ostati čvrsti u podršci BiH, jer bi bilo kakve promjene koje ugrožavaju temeljne vrijednosti zemlje mogle imati dalekosežne posljedice za cijeli evropski kontinent.