Zimska prehrana trebala bi biti usmjerena na održavanje unutarnje energije i cirkulacije, a idealna hrana u tom razdoblju su tople juhe i čajevi koji obiluju povrćem, začinima i biljem. Zima može iscrpiti naše tijelo, pa je važno nadoknaditi energiju kroz hranu koja čuva toplinu i potiče probavu.
Topli napitci i juhe
Tople tekućine poput povrtnih i mesnih juha, pripremljenih s puno korjenastog povrća poput mrkve, repe, pastrnjaka i krompira, odlično su rješenje za zimske dane. Ove juhe ne samo da zagrijavaju tijelo, već pomažu u očuvanju energije, poboljšavaju cirkulaciju i pripremaju tijelo za apsorpciju hranjivih tvari. Zeleni čaj, čaj od đumbira, limuna, komorača, anisa, ružmarina i cimeta također su odlični napici jer potiču probavu i tonificiraju tijelo, čineći ih savršenim za zimu.
Zimski začini i bilje
Začini poput cimeta, kardamoma, đumbira i ružmarina ne samo da poboljšavaju okus hrane, već imaju i zdrava svojstva. Na primjer, cimet poboljšava probavu, dok đumbir zagrijava tijelo i tonificira ga, a ružmarin pomaže u cirkulaciji i ima protuupalna svojstva.
Tečne alternative
Tijekom zime, bitno je konzumirati dovoljno tekućine. Preporučuje se piti tople napitke, ali ne previše vruće, kako bi se pripremili za obrok i pomogli u apsorpciji hranjivih tvari. Zeleni čaj, topla voda s limunom, biljni čajevi, pa čak i biljna mlijeka s malo šećera, poput onih od badema, soje i kokosa, mogu biti izvrstan način za hidrataciju i istovremeno pružiti hranjive tvari.
Korištenje povrća u prehrani
Zima je period za pripremu jela s korjenastim povrćem. Kelj, celer, blitva i ostalo povrće bogato vlaknima izvrsno je za pripremu toplih juha, dok mahunarke i žitarice poput heljde i zobi igraju ključnu ulogu u zimskim obrocima jer su bogate bjelančevinama i pomažu u održavanju energije.
Izbjegavanje hladnih napitaka
Za razliku od ljetnih mjeseci, zimi nije preporučljivo piti hladne napitke poput svježih sokova, jer oni mogu poremetiti probavu, osobito ako ne sadrže vlakna koja su potrebna za pravilno funkcioniranje probavnog sustava. Umjesto toga, bolje je odabrati kompot na sobnoj temperaturi ili lagani voćni kolač podgrijan u mikrovalnoj.
Zimska prehrana i probava
Tople juhe, čajevi i napici pomažu u smanjenju osjećaja težine u trbuhu, sprečavaju napuhavanje i stvaranje vjetrova, a također pomažu u boljoj apsorpciji željeza iz hrane. Znanstvenici preporučuju da se izbjegavaju prekomjerne količine kave, jer ona može smanjiti apetit i iritirati sluznicu crijeva.
Zaključak
Zimska prehrana treba biti prilagođena vremenskim uvjetima, a tople juhe, začini i bilje ključni su za održavanje energije, zdravlja i vitalnosti. Ne zaboravite da je važno konzumirati dovoljno tekućine i osigurati da hrana bude bogata vlaknima i hranjivim tvarima. Ove navike će vam pomoći da se osjećate energično i zdravo tijekom cijele zime piše 24sata.hr