Na društvenim mrežama nedavno je izazvala veliku pažnju fotografija računa iz Austrije, koja pokazuje ukupnu cijenu širokog asortimana namirnica od samo 89 eura, što je približno 174 KM. Na spisku se nalazi niz osnovnih prehrambenih proizvoda, uključujući jaja, faširano meso, piletinu, povrće, voće i začine, a cijena ovog kompleta proizvoda izazvala je pitanje koje mnogi postavljaju: zašto su cijene hrane u Bosni i Hercegovini više nego u mnogim zapadnim zemljama?
Fotografija, koju su čitatelji podijelili, otkriva detaljan popis namirnica koje su uključene u ukupnu cijenu. U njemu se nalaze:
- Jaja
- Faširano meso
- Piletina i cijelo pile
- Makaroni
- Paradajz sos
- Indijski orah
- Feta sir i rendani sir
- Kečap
- Začini
- Proteinski tost
- Povrće: paradajz, paprika, luk, krompir, zelena salata
- Voće: banane i narandže
- Tortilje
- Zamrznuto povrće
S obzirom na obim kupljenih proizvoda, čini se da ovaj račun predstavlja tjednu zalihu hrane za porodicu, što je u Austriji dostupno za relativno nisku cijenu.
Kontrast s cijenama u BiH
Usporedba s bosanskohercegovačkim tržištem otkriva značajne razlike. Građani BiH često primjećuju da su troškovi hrane i osnovnih proizvoda visoki u odnosu na prosječna primanja, što otežava standard života mnogih porodica. Ova situacija postavlja pitanje šta sve ulazi u kalkulaciju cijena hrane u BiH i šta uzrokuje razliku u troškovima.
Mogući razlozi razlike u cijenama
- Porezi i nameti: U BiH porezi na promet i dodatni nameti često opterećuju konačnu cijenu proizvoda. PDV iznosi 17%, dok je u nekim zapadnim zemljama niži na osnovne prehrambene proizvode.
- Subvencije i proizvodnja: Austrija i druge razvijene zemlje često imaju visoko subvencioniranu poljoprivredu, što smanjuje proizvodne troškove i omogućava povoljnije cijene hrane.
- Troškovi transporta i infrastrukture: U BiH logistički izazovi i visoki troškovi transporta također značajno utiču na cijene.
- Marže i poslovne prakse: Visoke marže trgovaca i distributera mogu povećati cijene za krajnjeg potrošača.
- Ekonomski standard: Iako cijene izgledaju niže u zapadnim zemljama, treba uzeti u obzir da je kupovna moć građana tamo znatno viša nego u BiH, što dodatno naglašava razliku.
Zaključak
Fotografija računa iz Austrije otkriva izazovan kontrast s cijenama hrane u BiH i ponovo otvara raspravu o ekonomskim uvjetima, poreznoj politici i potrebama za reformama u domaćem tržištu. Dok građani Austrije mogu za 89 eura osigurati širok asortiman namirnica, mnogi građani BiH suočavaju se s teškom borbom da zadovolje osnovne potrebe svojih porodica.
Ova situacija naglašava potrebu za analizom i preispitivanjem postojećih politika kako bi se omogućio pravedniji pristup osnovnim životnim potrepštinama u BiH, ali i podstakle lokalne inicijative koje bi smanjile pritisak na domaće potrošače prenosi pressmediabih