U Sarajevu se danas pred Općinskim sudom nastavilo suđenje Eldinu Muliću, optuženom za izazivanje opće opasnosti zbog pucnjave koja se dogodila 14. augusta 2022. godine ispred Doma Sindikata. Taj događaj potresao je lokalnu zajednicu, a među prisutnima je bio i svjedok Admir Arnautović, poznat pod nadimkom Šmrk, koji je i sam bio meta napada. Njegovo svjedočenje donijelo je nove detalje o tom incidentu, a iako je prošlo više od godinu dana, događaj je i dalje predmet interesovanja javnosti zbog svog nasilnog karaktera i drame koju je proizveo.
Arnautović je na suđenju odgovarao na pitanja tužiteljice te detaljno opisao trenutak napada. Nalazio se ispred ulaza u Dom Sindikata dok su se oko njega nalazili gosti u bašti. Sve je započelo kada je čuo glas prijatelja kako viče riječi: “pištolj, pištolj, fantomka”. Po Arnautovićevim riječima, scena je bila dramatična – ugledao je dva muškarca s fantomkama na glavi kako trče prema grupi ljudi, dok se u pozadini čuo zvuk pucnjave. Opisao je jednog od napadača koji je, trčeći, ispalio dva hica. Sve to izazvalo je paniku među prisutnima, koji su se pokušali zaštititi, dok je Arnautović bio blizu vrata i pokušavao naći zaklon.
Nakon prvog trenutka šoka, Arnautović je odlučio da se suprotstavi napadačima. Potrčao je za jednim od njih, koji je bio niži, sve dok ga nije stigao u obližnjoj ulici. Prema njegovim riječima, napadač je ležao na zemlji noseći fantomku, a pored njega je bio pištolj. Tokom tog trenutka, veći broj ljudi priključio se potjeri za napadačima. Dolazak policije ubrzo je okončao situaciju – policajci su uhapsili oba muškarca, uključujući i Arnautovića, kako bi se utvrdile sve okolnosti.
Arnautović je, tokom svjedočenja, izjavio: “Istina je da sam pokušao da ga izvučem” i naglasio da nema interesa za naknadu štete zbog ovog incidenta. Njegovo ponašanje u trenutku pucnjave mnogima je izgledalo hrabro, jer se umjesto skrivanja odlučio suočiti s napadačem. Ipak, on sam nije tražio dodatnu kompenzaciju ili zadovoljštinu, što je također ostavilo poseban utisak na prisutne.
Današnji dan u sudnici trebao je biti posvećen i drugom predmetu koji uključuje Admira Arnautovića Šmrka, te nekoliko drugih optuženih: Admira Jahovića, Aldena Velića, Edvina Muminovića i Muhameda Bakiju. Ovi optuženi se terete za krivična djela teške i lake tjelesne povrede zbog incidenta u kojem su, prema navodima, premlatili dva strana državljanina. Međutim, to ročište je otkazano i prebačeno za 28. novembar zbog izostanka jednog od optuženih, Admira Jahovića.
U okviru tog slučaja, Arnautović i njegov suoptuženi Edvin Muminović već su priznali krivicu, a danas se očekivala rasprava o njihovim priznanjima i donošenje presude nakon prezentovanja svih dokaza. Ipak, ročište nije održano jer se Jahović nije pojavio. Sutkinja Anida Saračević izrazila je nezadovoljstvo zbog njegovog izostanka te najavila izdavanje naloga za njegovo privođenje na naredno ročište.
Zaključno, događaji poput ovog svjedoče o kompleksnim pitanjima koja zahvataju sigurnost građana u urbanim područjima, dok u sudnici istovremeno dolazi do suočavanja s odgovornošću za počinjena djela. Arnautovićeva svjedočenja ukazala su na hrabrost u ključnom trenutku, ali i na činjenicu da nasilje koje se dešava u javnim prostorima ostavlja dugotrajne posljedice na zajednicu. Kroz njegovo iskreno svjedočenje, prisutni su mogli doživjeti trenutke te drame, dok pravosudni sistem nastoji donijeti odgovarajuće odluke u cilju pravde i sigurnosti.
Pored lične hrabrosti, Arnautovićev postupak ukazuje na osjećaj zajedničke odgovornosti za bezbjednost u zajednici, što je tema o kojoj se sve više raspravlja u javnosti. Ovakvi incidenti često potiču razmišljanja o tome koliko su građani spremni da pomognu u kriznim situacijama, te koliki je rizik takvih postupaka. Sarajevska javnost je nakon ovog događaja ostala podijeljena – jedni su smatrali da je Arnautović preuzeo nepotrebne rizike, dok su drugi pohvalili njegovu hrabrost i odlučnost da reaguje u trenutku opasnosti. Ova situacija pokreće važna pitanja o saradnji između građana i institucija koje su odgovorne za red i mir. Uloga policije i pravosuđa jeste da zaštite javnost i brzo reaguju, ali ponekad se desi da građani sami iniciraju akcije kako bi zaštitili sebe i svoje sugrađane, kao što je bio slučaj s Arnautovićem.