Federalno ministarstvo okoliša i turizma obavijestilo je građane Unsko-sanskog kantona (USK), posebno stanovnike Bihaća i Cazina, kao i sve zainteresirane subjekte, da je podnesen **zahtjev za provođenje postupka ocjene studije utjecaja na okoliš** za izgradnju brze ceste Bihać–Cazin–Velika Kladuša–granica Republike Hrvatske. Ova informacija se odnosi na poddionicu Bihać – Ćoralići, a investitor projekta je **JP Autoceste FBiH**.
Jedan od ključnih aspekata ovog procesa je održavanje **javne rasprave** o studiji utjecaja na okoliš, čiji će se tačan termin naknadno objaviti, u skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša. Javnost je pozvana da aktivno sudjeluje u ovom procesu, dajući svoje primjedbe na studiju, koje se mogu dostavljati u pisanoj formi na adresu **Federalnog ministarstva okoliša i turizma**. Ove primjedbe mogu se podnositi u periodu do 15 dana nakon održavanja javne rasprave. Dokumentacija koja se odnosi na ocjenu studije dostupna je na uvid u prostorijama ministarstva, što omogućava transparentan uvid u detalje ovog projekta.
Izgradnja brze ceste Bihać–Cazin–Velika Kladuša je dugo očekivani infrastrukturni projekt, koji bi trebao značajno poboljšati **cestovno povezivanje** u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Ovaj projekt je važan za bolju povezanost ne samo gradova unutar Krajine, nego i za povezivanje ovog područja s Evropskom unijom putem Hrvatske. Projekt se naslanja na **Treću razvojnu osu** i predviđa se da bi dalje trebao ići prema Karlovcu i Novom Mestu, čime bi postao ključni infrastrukturni koridor za regiju.
**JP Autoceste FBiH** već su poduzeli određene korake ka realizaciji ovog projekta. Ljetos je najavljeno da su za potrebe eksproprijacije zemljišta na području poddionice Bihać–Ćoralići izdvojena dva miliona maraka. Uz to, završeno je idejno rješenje za ovu dionicu, koja je duga **18 kilometara**, a očekuje se da će proces eksproprijacije započeti do kraja godine.
Projekt izgradnje brze ceste Bihać–Cazin–Velika Kladuša već se dugo spominje, ali dosad nije bilo konkretnih poteza. Međutim, najnoviji koraci u smjeru eksproprijacije zemljišta i osiguravanje sredstava na federalnom nivou pokazuju da se projekt konačno kreće u pravom smjeru. Gradonačelnik Bihaća, **Elvedin Sedić**, ranije je naglasio stratešku važnost ovog projekta ne samo za lokalne zajednice, već i za čitavu Bosnu i Hercegovinu. Sedić je pozvao na **politički konsenzus** unutar Krajine kako bi se ubrzala realizacija ove ključne infrastrukturne inicijative.
Brza cesta Bihać–Cazin–Velika Kladuša će značajno doprinijeti razvoju **privrede**, turizma i svakodnevnog života stanovnika USK-a. Bolja cestovna povezanost olakšat će **trgovinu**, **transport** i pristup evropskim tržištima, što će dugoročno doprinijeti poboljšanju ekonomske situacije u regiji.
U konačnici, ovaj projekt predstavlja ne samo infrastrukturno unapređenje, nego i simbol napretka za cijelu Krajinu, koja je često izolirana u kontekstu cestovne povezanosti s ostatkom zemlje. Njegova realizacija mogla bi značajno doprinijeti povećanju kvalitete života građana, osiguravajući bolju dostupnost i povezanost ovog dijela Bosne i Hercegovine s ostatkom zemlje i Evropskom unijom.