Tokom suđenja Anelu Bećiroviću (35), optuženom za brutalno ubistvo bivše nevjenčane supruge Emire Maslan, izneseni su novi dokazi koji su dodatno osvijetlili okolnosti zločina. Proces se vodi pred Vijećem Kantonalnog suda u Sarajevu, pod predsjedavanjem sudije Jasenka Ružića, a optužbe protiv Bećirovića uključuju nasilje u porodici i nezakonito posjedovanje oružja. Ključni svjedok na posljednjem ročištu bio je Faruk Dinarević, istražitelj Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, koji je iznio rezultate istrage u vezi s komunikacijom između Bećirovića i ubijene.

Dinarević je, između ostalog, sudu predočio analizu dva mobilna telefona, od kojih je jedan pripadao Emi Maslan, a drugi Bećiroviću. Analiza pokazuje da su njih dvoje bili u kontaktu, uglavnom zbog dogovora oko preuzimanja djeteta, kao i zbog rasprava vezanih za sudsku odluku kojom je skrbništvo nad djetetom dodijeljeno majci. Ova komunikacija jasno svjedoči o napetom odnosu između bivših partnera u periodu koji je prethodio zločinu.

Prema optužnici, Anel Bećirović je kobne noći, između 12. i 13. novembra 2023. godine, u stanu na Alipašinom Polju u Bosanskoj ulici, počinio ubistvo tako što je Emi Maslan pucao u glavu pred očima njihovog četverogodišnjeg sina. Dinarević je izjavio da je Bećirovićev mobilni telefon bio evidentiran na baznim stanicama BH Telekoma u neposrednoj blizini stana od 12. novembra u 20:25 sati do 13. novembra u 8:15 sati, što dodatno povezuje optuženog s mjestom zločina. Također, telefon ubijene bio je registriran na istoj baznoj stanici u istom periodu, što ukazuje na to da su oboje bili prisutni na toj lokaciji u kritičnim trenucima.

Nakon počinjenog zločina, Bećirović je odveo dijete u svoj stan i zaključao se, odbijajući da se preda policiji. Kada su policajci uspjeli provaliti u stan, zatekli su Bećirovića s pištoljem prislonjenim na sljepoočnicu, dok je prijetio da će izvršiti samoubistvo. Pregovori su trajali sve dok dijete nije bilo sigurno izvučeno iz stana, nakon čega se Bećirović predao i bio uhapšen.

S obzirom na prisustvo maloljetnog djeteta u cijelom događaju, Vijeće je odlučilo isključiti javnost tokom svjedočenja Sanje Brkić-Zec, zaposlenice Centra za socijalni rad, koja je dala važne informacije u vezi s djetetovom zaštitom i stanjem.

Prethodno je Općinski sud u Sarajevu osudio Bećirovića na dva mjeseca zatvora zbog nasilja u porodici, a kazna mu je uračunata u vrijeme provedeno u pritvoru. Na dan ubistva Emire Maslan, Bećirović je bio na slobodi, iako je trebao biti na izdržavanju kazne. Ovaj zločin dodatno je osvijetlio tragične posljedice porodičnog nasilja i otvorio pitanje propusta u provođenju sudskih odluka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here