Materijali agencije SENSE o genocidu u Srebrenici 1995. godine

Agencija SENSE, pod vodstvom Mirka Klarina, pratila je suđenja za zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY). U nastavku donosimo materijale agencije SENSE koji se tiču genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine, objavljene povodom godišnjice genocida kojeg su srpske tzv. vojne snage počinile nad bošnjačkim stanovništvom u ovoj istočnobosanskoj enklavi.

Hronologija događaja u julu 1995. godine

Skupština Srpske Republike BiH – Maj 1992.: Na 14. sjednici održanoj 16. maja 1992. godine, usvojeni su strateški ciljevi srpskog naroda, među kojima je treći cilj bio eliminisanje rijeke Drine kao granice između Republike Srbije i Republike Srpske.

General Ratko Mladić – Novembar 1992.: Tadašnji komandant Glavnog štaba tzv. vojske Republike Srpske, Ratko Mladić, potpisuje Direktivu broj 4 kojom se definiše način ostvarivanja trećeg strateškog cilja. Direktiva je nalagala nanijeti što veće gubitke neprijatelju i prisiliti muslimansko stanovništvo da napusti prostore Birača, Žepe i Goražda.

Etničko čišćenje – Zima 1992/93.: Desetine hiljada stanovnika etnički očišćenih muslimanskih naselja u dolini rijeke Drine nalaze utočište u enklavama Srebrenica, Žepa i Goražde.

Rezolucija UN-a – April 1993.: Suočeno sa humanitarnom katastrofom, Vijeće sigurnosti UN-a 16. aprila 1993. usvaja Rezoluciju 819 kojom se Srebrenica proglašava prvom “zaštićenom zonom” u Bosni i Hercegovini.

Radovan Karadžić – Mart 1995.: Tadašnji predsjednik entiteta RS, Radovan Karadžić, 8. marta 1995. potpisuje Direktivu broj 7 kojom nalaže stvaranje uslova totalne nesigurnosti i nepodnošljivosti života mještana u Srebrenici i Žepi.

Operacija “Krivaja ’95” – Juli 1995.: Komandant Drinskog korpusa VRS izdaje 6. jula naređenje za napad na Srebrenicu. Pošto je izostao ozbiljan otpor, Mladićeve snage su 10. jula došle nadomak Srebrenice i 11. jula ušle u “zaštićenu zonu”.

Hronologija događaja od 11. do 16. jula 1995.

11. juli: Uspaničeno stanovništvo traži zaštitu u bazi Nizozemskog bataljona u Potočarima. General Mladić trijumfalno ulazi u Srebrenicu i najavljuje “osvetu Turcima”. Iste večeri, u hotelu Fontana u Bratuncu, Mladić prijeti komandantu Holandskog bataljona.

12. juli: Počinje deportacija žena i djece iz Potočara, dok se muškarci odvode u tzv. Bijelu kuću. Pripadnici UNPROFOR-a prate konvoje, ali im srpske snage oduzimaju opremu.

13. juli: Deportacija žena i djece se nastavlja, a kolona koja se probija kroz šume izložena je paljbi. Srpske snage organizuju zasjede, a zarobljenici se okupljaju na različitim lokacijama. Počinje masakr u skladištu poljoprivredne zadruge u Kravici.

14. juli: Zarobljenici se prebacuju na različite lokacije u opštini Zvornik. U školi u Orahovcu pogubljeno je oko 1.000 zarobljenika.

15. juli: Zarobljenici se prebacuju na šljunkaru Kozluk gdje su strijeljani.

16. juli: Zarobljenici se prebacuju na Vojnu ekonomiju Branjevo i Dom kulture u Pilici, gdje su pogubljeni.

Nakon 16. jula: Pripadnici jedinice Škorpioni krajem jula 1995. pogubili su šest muslimanskih mladića i dječaka kod mjesta Trnovo.

Ova hronologija temelji se na iskazima svjedoka, dokumentima i drugim dokazima izvedenim na suđenjima pred ICTY-em.

Najvažnije presude za genocid u Srebrenici

Osuđeni za genocid uključuju Radovana Karadžića, Ratka Mladića i druge odgovorne za masakr u Srebrenici. Presude su donesene na osnovu detaljne rekonstrukcije događaja i dokaza prikupljenih tokom suđenja.

Izvori i dodatne informacije

Materijale je obradila i objavila agencija SENSE, koja je detaljno pratila suđenja za zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju. Dodatne informacije i detalje možete pronaći na web stranici agencije SENSE.

radiosarajevo.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here