U jednom od svojih intervjua, Husein ef. Kavazović, aktuelni reis, prisjetio se jednog događaja iz sredine 2006. godine koji mu je ostao u vrlo živom sjećanju. Tadašnji muftija tuzlanski posjetio je selo u kojem je živio rahmetli Jusuf Barčić. Razlog za posjetu bilo je žaljenje mještana koji su tvrdili da je Jusuf uzurpirao seosku džamiju, što je izazvalo nesuglasice među njima. Reis Kavazović, tada u ulozi muftije, odlučio je otići u ovo selo kako bi izbliza upoznao problem, razgovarao s mještanima i pokušao razjasniti situaciju.
Susret sa Jusufom Barčićem i mještanima trajao je nekoliko sati. Tokom tog razgovora, Husein ef. Kavazović podijelio je svoja razmišljanja o tome kako je razumijevanje i dijalog ključan za rješavanje konflikata. Iako je tema bila napeta, i mještani su imali svoje prigovore, pokušaj rješavanja problema kroz razgovor ostavio je snažan utisak na reisovu daljnju filozofiju o tome kako se trebaju rješavati nesuglasice unutar zajednice.
Međutim, nakon što je završio sa mještanima i rahmetli Jusufom, Kavazović je želio iskoristiti trenutak za zajedničku molitvu. Iako su svi koji su se najviše žalili na Jusufa i na njegov način upravljanja džamijom u selu, odmah nakon razgovora nestali i otišli, on i Jusuf su ostali zajedno. Taj trenutak, kada su zajedno obavili podne-namaz, Kavazović je zapamćen kao znak dubokog poštovanja i jednostavnosti. Reis je bio imam, a Jusuf je postao mujezin za tog dana, što je za njega bio simbolični trenutak koji je mnogo značio. Ovaj susret i način na koji su obavili zajedničku molitvu, ostali su mu urezani u sjećanje kao “uspomena na njega”.
Ovaj događaj Husein ef. Kavazović koristi kao lekciju o tome kako su mnogi problemi u životu posljedica prethodnih predrasuda, a ne stvarnih nesuglasica. Prvi impuls, koji se javlja kod ljudi, obično je sklon da bude motiviran nesporazumima i emocijama, dok je razgovor mnogo snažniji alat za razrješenje bilo kojeg nesuglasja. S ovom pričom, reis Kavazović ukazuje na važnost tolerancije, strpljenja i međusobnog razumijevanja. Rješenja nisu uvijek jednostavna i nisu uvijek rezultat pokušaja silovite promjene, već konstruktivnog dijaloga.
Na kraju, Kavazović je istakao da je iz ovog iskustva mnogo naučio, ali i podijelio važnu poruku o tome kako često prva reakcija na problem nije nužno i najbolja. Djelovanje kroz razumijevanje i komunikaciju je mnogo učinkovitije u dovođenju do rješenja nego agresivni ili siloviti pristupi. Ovaj susret s rahmetli Jusufom Barčićem postao je temelj za njegovu daljnju misiju u izgradnji zajedništva unutar islamskih zajednica.
Ova priča takođe podsjeća na snagu jednostavnih, svakodnevnih trenutaka koji mogu ostaviti trajne utiske, poput zajedničke molitve u trenutku kada su svi drugi odlučili da se povuku. Kroz ovaj susret, Kavazović ne samo da je riješio konkretan problem, već je također izgradio osobnu i duhovnu povezanost s osobama koje su mu bile prisutne u tom trenutku.
Ovaj događaj također stavlja naglasak na važnost ljudskih vrijednosti u rješavanju problema i izazova unutar zajednice. Susret sa Jusufom Barčićem bio je prilika da Husein ef. Kavazović shvati kako prejudiciranje i predrasude često blokiraju stvarnu komunikaciju i zajedničko djelovanje. Kroz razgovor i razumijevanje, stvorena je prilika za pomirenje i duhovnu povezanost, što je na kraju dovelo do obnavljanja povjerenja i smirivanja napetosti u zajednici. Iako su se mještani u početku žali na Jusufovo upravljanje džamijom, njihov stav se promijenio kada su shvatili da je pravi put kroz dijalog i zajedničku molitvu, a ne kroz podjele i optužbe.
Kroz ovaj susret, Kavazović je također naučio vrijednost skromnosti i ustrajnosti u održavanju jedinstva i zajedništva. Nakon svega što je prošao, Jusuf Barčić je, unatoč svojim nesuglasicama sa zajednicom, ostao prisutan i aktivan, čak i u trenucima iskušenja, pokazujući snagu svog karaktera. Reis Kavazović je iz ove situacije iznio važne lekcije koje primjenjuje u svom svakodnevnom životu, ističući da je samo kroz poštovanje, uzajamno razumijevanje i iskreni razgovor moguće postići dugoročne pozitivne promjene u zajednici i društvu.