Turska, zbog svog bogatog kulturno-historijskog naslijeđa i velike geografske raznolikosti, ima mnoštvo različitih običaja, od kojih se neki u izmijenjenim formama prakticiraju i danas. Evo nekoliko interesantnih običaja vezanih za Bajram:
Velika sofra za svakoga
U crnomorskoj općini Taşköprü u Kastamonuu, stanovnici više desetina sela okupljaju se u jednom selu tokom Bajrama. Nekoliko dana prije Bajrama se žrijebom odlučuje koje selo će biti domaćin. Nakon bajram-namaza, domaćini iz odabranog sela odvode susjede u svoje kuće gdje zajedno doručkuju. U podne, seljani donose obroke pripremljene kod kuće i svi zajedno jedu ispred džamije. Poslije zajedničkog obroka, seljani se zabavljaju na ljuljaškama i klackalicama, a nakon toga se gosti vraćaju u svoja sela.
“Konat”
U gradu Bartin na obali Crnog mora postoji običaj zvan “konat”. Na dan Bajrama, nakon bajram-namaza, stanovnicima sela preko razglasa se saopćava koje selo će postaviti “konat”, tj. veliku sofru ispred džamije gdje svi seljani iz okruga zajedno ručaju nakon podne-namaza. Ova tradicija omogućava da se svi stanovnici velikog broja sela zajedno okupe i obilježe Bajram.
Obilazak mezarja
Na jugoistoku Turske, u Elazigu, pripremaju se slastice za posjetu mezarju uoči Bajrama. Nakon bajram-namaza, obilaze se mezarja gdje se uče dove i mezari se okite slatkišima za djecu. Nakon proučenih dova, djeca obilaze mezarja i uzimaju ostavljene slatkiše. Vjeruje se da će se duše preminulih obradovati kada djeca pojedu slatkiše.
“Helsesa”
U crnomorskom gradu Sinop postoji ramazanski običaj nazvan “helesa”. Mladići iz Sinopa, ukrašeni raznobojnim svjetiljkama, hodaju od kuće do kuće nakon iftara skupljajući novac za humanitarne svrhe. Ovaj običaj se temelji na legendi o brodu koji je zbog oluje pristao u luku Sinop, a mornari su ostali bez namirnica te su zatražili pomoć od lokalnog stanovništva.
“Djevojački bajram”
U oblasti Zonguldak na Crnom moru, treći dan Ramazanskog bajrama se zove “djevojački bajram”. To je festival za mlade, gdje se djevojke i mladići upoznaju i potencijalno započinju veze. Sudionici nose tradicionalne nošnje i druže se na trgovima susjednih gradova i sela.
Skromna bajramska jela
U nekim mjestima u Turskoj, simbol Bajrama su skromna jela, suprotno bogatim trpezama na koje smo navikli.
- Gilik: U regiji Sivas, mali đevrek bez masnoće se pravi uoči Bajrama. Djeca idu od kuće do kuće s štapovima tražeći “gilik”.
- Kahke: U Gaziantepu, tradicionalno bajramsko jelo je mali hljepčić napravljen od brašna, vode i soli.
- Piši ili isidžak: U oblasti Isparta, uštipci se prave uoči Bajrama i dijele komšijama, vjerujući da će hair zarađen podjelom doći do duša umrlih.
Ovi običaji polako izumiru, ali starije generacije se trude prenijeti svoje nasljeđe na mlade kako bi sačuvali tradiciju od zaborava.