Naša zemlja je bogata legendama i fascinantnim pričama koje se vežu za vjerske objekte. Jedna takva priča dolazi iz sela Karići kod Vareša. Džamija smještena na platou planine Zvijezde, izgrađena početkom 18. stoljeća, bila je pod brigom pravoslavne porodice Todorović decenijama. Ova porodica je držala ključeve džamije i brinula o njoj čak i nakon što su muslimani napustili to područje.

Sadžid ef. Ramić, imam iz Vareša, priča o zanimljivoj i dirljivoj povijesti ove džamije. Nakon Drugog svjetskog rata, četnička jedinica pokušala je zapaliti džamiju, ali se ona, prema pričama, nije htjela zapaliti. Tokom posljednjeg rata, lokalni Srbi su branili džamiju od četnika koji su htjeli da je unište. Nažalost, džamija je na kraju ipak uništena, a tenk koji se spustio niz kosu iznad džamije porušio je i mezarje. Prema nekim informacijama, Nenad Todorović, član porodice koja je čuvala ključeve džamije, branio je džamiju i zbog toga bio ubijen.

Postavlja se pitanje kako je džamija nastala u mjestu gdje su živjeli samo pravoslavci. Tačna godina izgradnje nije poznata, ali se zna da je džamija postojala krajem 18. stoljeća, u vrijeme kada je na tom području bilo više muslimanskih sela. Krajem 18. stoljeća, Bosnu je pogodila velika kuga, što je dovelo do smrti i migracije stanovništva. Nakon što su muslimani napustili to područje, pravoslavci su se naselili, a begovi su im dodijelili zemlju.

Džamija Hajdar dede Karića je također povezana s brojnim legendama. Jedna priča kaže da su pravoslavci, čija je stoka počela naglo obolijevati, zatražili savjet od sveštenika. On ih je pitao imaju li neki vjerski objekat u blizini, a kada su spomenuli džamiju, savjetovao im je da se brinu o njoj. Nakon što su počeli održavati džamiju, njihova stoka je ozdravila.

Postoji nekoliko teorija o nastanku džamije. Jedna priča kaže da potječe iz vremena dolaska islama na ove prostore. Gazi Husrev-beg je imao svoj vakuf na tom području, a osoba zadužena za obilazak i utvrđivanje prihoda bio je Hajdar, čiji mezar se nalazi kod Bijele džamije na Vratniku. Džamija je nazvana po njemu jer je vjerojatno pomogao u njenoj izgradnji. Druga legenda govori o insanu koji je širio islam u misijskoj ulozi, dok treća priča govori o Bošnjaku koji je primio islam i širio ga među svojim sunarodnjacima, te je sagradio džamiju.

Nakon posljednjeg rata, džamija je obnovljena, ali u njenoj okolini nema stalnog stanovništva. O džamiji sada brine Medžlis Islamske zajednice Vareš. Ova priča o džamiji u Karićima je simbol suživota i međusobnog poštovanja između različitih vjerskih zajednica na ovim prostorima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here